ΙΣΠΑΝΙΑ

Ρεάλ Μαδρίτης – Σεβίλλη 2-1: Με γκολάρα Βινίσιους! – Η βαθμολογία της La Liga

Στο +4 της La Liga η πρωτοπόρος Ρεάλ Μαδρίτης, που λύγισε εντός έδρας με ανατροπή την αξιόμαχη Σεβίλλη

Ρεάλ Μαδρίτης: Με τρομερό γκολ του Βινίσιους Τζούνιορ, οι «μερένγκες» νίκησαν 2-1 τη Σεβίλλη, σε ματς για τη 15η αγωνιστική της La Liga.

O 21χρονος έχει φτιάξει τρελό ντουέτο με τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος επίσης βρήκε δίχτυα στην αναμέτρηση.

Η Σεβίλλη πήρε το προβάδισμα στο 12ο λεπτό με υπέροχη κεφαλιά του Ράφα Μιρ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μάρκος Ακούνια.

Ο Μιρ πλησίασε αμέσως μετά στο 8ο εφετινό του γκολ στο πρωτάθλημα, αλλά οι Νταβίντ Αλάμπα και Τιμπό Κουρτουά τον απέτρεψαν.

Η Ρεάλ Μαδρίτης απείλησε για πρώτη φορά στο 27′, με σουτ του Βινίσιους Τζούνιορ, προτού ο Λούκας Οκάμπος αγγίξει το 0-2 με μακρινό πλασέ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά, αντί να γίνει το 0-2, η Ρεάλ Μαδρίτης ισοφάρισε στο 32ο λεπτό με τον Μπενζεμά, ο οποίος είπε «ευχαριστώ» στον Μπόνο που δεν κατάφερε να μπλοκάρει ένα μακρινό σουτ του Έντερ Μιλιτάο.

Το 11ο γκολ του Γάλλου στη La Liga έδωσε άγρια ομορφιά στην αναμέτρηση, τα ηνία της οποίας πέρασαν στα χέρια των γηπεδούχων.

Στο β’ μέρος ο ρυθμός έπεσε και οι γηπεδούχοι κλείστηκαν καλά, ώσπου στο 87ο λεπτό, ο Βινίσιους έκανε τη διαφορά.

• Άριστο κοντρόλ
  • Ντρίμπλα στον Οκάμπος
  • Σουτ-οβίδα

Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μπόνο, το 9ο γκολ του Βινίσιους στο πρωτάθλημα ήταν γεγονός, όπως επίσης και το +4 της Ρεάλ από Ατλέτικο-Σοσιεδάδ.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Παρασκευή 26/11

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Γρανάδα 2-2 (10′ Ραούλ Γκαρθία, 76′ αυτ. Μαξιμιάνο – 25′ Ματσίς, 34′ Μολίνα)

Σάββατο 27/11

Αλαβές-Θέλτα 1-2 (21′ Χοσελού – 11′ Μίνα, 70′ Άσπας)

Βαλένθια-Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (19′ Σολερ – 64′ Παλαθόν)

Μαγιόρκα-Χετάφε 0-0

Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 1-3 (76′ Τσουκουέζε – 48′ Ντε Γιονγκ, 88′ Ντεπάι, 90+4′ Κουτίνιο)

Κυριακή 28/11

Μπέτις-Λεβάντε 3-1 (54’, 63’, 78’ Χουάνμι – 7′ Μουστάφι)

Εσπανιόλ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (77′ Ερέρα)

Κάντιθ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-4 ( 86′ αυτ. Όμπλακ – 50′ Λεμάρ, 70′ Γκριζμάν, 76′ Κορέα, 86′ Κούνια)

Ρεάλ Μαδρίτης-Σεβίλλη 2-1 (32′ Μπενζεμά, 87′ Βινίσιους – 12′ Ράφα Μιρ)

Δευτέρα 29/11

Οσασούνα-Έλτσε (22:00)

H βαθμολογία της La Liga με τη Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή

Βαθμολογία La Liga

Δείτε όλες τις βαθμολογίες από τα μεγάλα πρωταθλήματα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρεάλ Μαδρίτης – Σεβίλλη 2-1: Με γκολάρα Βινίσιους! – Η βαθμολογία της La Liga», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.