ΙΣΠΑΝΙΑ

Σεβίλλη – Αλαβές 1-0: Έβγαλαν την αγγαρεία με γκολάρα και ρεκόρ στο φινάλε

Σεβίλλη: Με εντός έδρας νίκη (1-0) απέναντι στην Αλαβές το βράδυ της Κυριακής (23/5) ολοκλήρωσε τις εφετινές της υποχρεώσεις.

Η Σεβίλλη είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του α’ ημιχρόνου, όμως το γεγονός ότι αμφότερες οι ομάδες δεν είχαν βαθμολογικό ενδιαφέρον, έπαιξε σημαντικό ρόλο για το φτωχό θέαμα.

Η τελευταία αναμέτρηση για την εφετινή Primera Division συνεχίστηκε χωρίς πολλές συγκινήσεις, εν αντιθέσει δηλαδή με τη μάχη για τον τίτλο που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν.

Στο 79′ ο Μάνου Γκαρθία είχε δοκάρι με κοντινό σουτ και στο 90′ ο Χοσέλου νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Βάτσλικ, επομένως όλα έδειχναν ότι το ματς θα λήξει 0-0.

Τελικά ο αγώνας είχε γκολ, το οποίο σημειώθηκε από τον Πάπου Γκόμες με μακρινό σουτ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων που άφησε άγαλμα τον Πατσέκο.

Η Σεβίλλη, λοιπόν, πήρε τη νίκη στο φινάλε, έφτασε τους 77 βαθμούς και κατέγραψε την καλύτερη συγκομιδή της ιστορίας της στην Primera.

Σαφέστατα περισσότερο ενδιαφέρον από το ματς είχε η παρακάτω φωτογραφία:

Μία απλωμένη φανέλα της Σεβίλλης, αφιερωμένη στον φίλαθλο Ραφαέλ Ογέδα Καστάνιο, ο οποίος απόλαυσε ουκ ολίγες φορές την αγαπημένη του ομάδα από το συγκεκριμένο κάθισμα, προτού εγκαταλείψει τον μάταιο τούτο κόσμο.

Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής της La Liga

Παρασκευή (21/5)

Λεβάντε – Κάντιθ 2-2 (8′ Μαρτί, 58′ Μελέρο – 14′ Νεγρέδο, 32′ Ακάπο)

Σάββατο (22/5)

Έλτσε – Αθλέτικ 2-0 (28′ Μπογέ, 73′ Γκούτι)

Βαγιαδολίδ – Ατλέτικο 1-2 (18′ Πλάνο – 57′ Κορέα, 67′ Σουάρες)

Ρεάλ – Βιγιαρεάλ 2-1 (87′ Μπενζεμά, 90+2′ Μόντριτς – 20′ Πίνο)

Οσασούνα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (86′ Ίσακ)

Ουέσκα – Βαλένθια 0-0

Έιμπαρ – Μπαρτσελόνα 0-1 (81′ Γκριεζμάν)

Θέλτα – Μπέτις 2-3 (32′ πέν. Άσπας, 49′ Μέντεθ – 53′ πέν. Ιγλέσιας, 69′ Φεκίρ, 73′ Ρουίθ)

Κυριακή (23/5)

Γρανάδα – Χετάφε 0-0

Σεβίλλη – Αλαβές 1-0 (90+2′ Γκόμες)

H βαθμολογία της Primera Division

Βαθμολογία Primera

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σεβίλλη – Αλαβές 1-0: Έβγαλαν την αγγαρεία με γκολάρα και ρεκόρ στο φινάλε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.