ΙΣΠΑΝΙΑ

Σεβίλλη – Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-1: Την «σκότωσε» στο 90! (vid)

Η Σεβίλλη είχε την υπεροχή και τις σημαντικότερες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει το «χρυσό» γκολ για να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο. Αντιθέτως, η Μπιλμάο «μίλησε» στο τέλος.

Η Σεβίλλη…αυτοκτόνησε στο τέλος, για την 34η αγωνιστική της La Liga. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, αλλά όχι την ουσία με τους φιλοξενούμενους να…πυροβολούν στο τέλος. Οριστικά εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που θα τους έστελνε ένα μόλις πόντο πίσω από την τρίτη Μπαρτσελόνα. Μάλιστα, τελευταία εντός έδρας απώλεια βαθμών σημειώθηκε στις 27/2 από τους Μπλαουγκράνα.

Η Σεβίλλη απείλησε ουσιαστικά στο 24ο λεπτό, αλλά ο Ελ Νεσιρί δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι…πολιορκούσαν με συνεχόμενες πάσες, προσπαθώντας να σπάσουν την άμυνα των Βάσκων.

Στο δεύτερο μέρος το ίδιο… σκηνίκο. Οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς την πίεση, έχοντας τη συντριπτική κατοχή της μπάλας. Στο 65ο λεπτό, ο Ράκιτις δοκίμασε ένα ωραίο σουτ που «έγλυψε» το δοκάρι.

Στο 77ο λεπτό, ο Ακούνια με μια ατομική προσπάθεια έκανε ένα δυνατό βολέ, αλλά ο Σιμόν αρνήθηκε να παραβιαστεί η εστία του.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας ο Γουίλιαμς μοίρασε…«εγκεφαλικά». Με ψύχραιμη εκτέλεση σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης «παγώνοντας» τους γηπεδούχους.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής της La liga

Μεγάλη Παρασκευή 30 Απριλίου

Θέλτα – Λεβάντε 2-0 (51′ Μέντεθ, 74′ Σολάρι)

Μεγάλο Σάββατο 1 Μαΐου

Έιμπαρ – Αλαβές 3-0 (3′, 50′, 59′ Κίκε)

Έλτσε – Ατλέτικο 0-1 (23′ Γιορέντε)

Ουέσκα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (87′ Σάντρο)

Ρεάλ – Οσασούνα 2-0 (76′ Μιλιτάο, 79′ Καζεμίρο)

Κυριακή του Πάσχα 2 Μαΐου

Βαγιαδολίδ – Μπέτις 1-1 (68′ Βάισμαν – 49′ Ρουιμπάλ)

Βιγιαρεάλ – Χετάφε 1-0 (79′ Πίνο)

Γρανάδα – Κάντιθ 0-1 (39′ Σομπρίνο)

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 2-3 (50′ Παουλίστα, 83′ Σολέρ – 58′ πέν. 69′ Μέσι, 63′ Γκριεζμάν)