ΙΣΠΑΝΙΑ

«Σίφουνας» η Μπαρτσελόνα για το αήττητο, ήττα για Ρεάλ

Παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο και με τον Ντεμπελέ να κάνει μαγική εμφάνιση, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κερδίσει με 5-1 τη Βιγιαρεάλ, ενώ η Ρεάλ γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Σεβίλλη.

Τι κι αν έχει «κλειδώσει» μαθηματικά το πρωτάθλημα; Η Μπαρτσελόνα θέλει να γράψει ιστορία και το δείχνει σε κάθε ευκαιρία. Οι μπλαουγκράνα διέλυσαν με 5-1 τη Βιγιαρεάλ και πλέον απέχουν δύο αγωνιστικές από το αήττητο κάτι που θα γίνει πρώτη φορά στα χρονικά της La Liga. Για να συμβεί αυτό η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε θα χρειαστεί να μην ηττηθεί από Λεβάντε και Σοσιεδάδ.

Εκ των κορυφαίων στη νίκη επί της Βιγιαρεάλ ήταν ο Ντεμπελέ, ο οποίος πραγματοποίησε βιονική εμφάνιση με δύο γκολ και μία ασίστ. Ο Γάλλος επιθετικός με το… καλημέρα έδειξε ότι είχε κέφια και στο 11ο λεπτό, αφού πέρασε τέσσερις αντιπάλους σούταρε με τον Ασένχο να αποκρούει και στην επαναφορά ο Κουτίνιο να ανοίγει το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και το 2-0 με τον Ινιέστα να βγάζει κάθετα στον Ντιν κι αυτός με παράλληλη μπαλιά να δίνει έτοιμο γκολ στον Παουλίνιο. Το… κερασάκι ήρθε στο τέλος του ημιχρόνου με τον Μέσι και τον Ινιέστα να «κρύβουν» τη μπάλα και τον Αργεντινό να κάνει το 3-0.

Η Βιγιαρεάλ προσπάθησε να ανέβει στην επανάληψη και με τον Πάμπλο Φορνάλς κατάφερε να μειώσει σε 3-1, καθώς το σουτ του Ισπανού μέσου βρήκε στον Σανσόνε και παραπλάνησε τον Σίλεσεν. Η Μπαρτσελόνα, όμως, και πιο συγκεκριμένα ο Ντεμπελέ δεν είχαν… σβήσει ακόμα τις μηχανές. Οι Καταλανοί με τον Γάλλο στο 86’, έπειτα από ασίστ του Ράκιτιτς, και στο 93’ όταν και πήρε τη μπάλα από το κέντρο σκοράροντας με λόμπα, έφτασαν στην άνετη επικράτηση με το ευρύ 5-1.

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Σίλεσεν, Βερμάλεν, Πικέ (80′ Μίνα), Ντιν, Σεμέντο, Μπουσκέτς (65′ Ράκιτιτς), Παουλίνιο, Ινιέστα (62′ Λουίς Σουάρες), Κουτίνιο, Ντεμπελέ, Μέσι.

Βιγιαρεάλ (Χάβι Καγιέχα): Ασένχο, Βίκτορ Ρουίθ, Γκονθάλεθ, Μάριο, Ζάουμε Κόστα, Τριγκέρος (57′ Χάβι Φουέγο), Ρόντρι, Φορνάλς, Καστιγιέχο, Τσερίσεβ (46′ Σανσόνε), Μπάκα (70′ Ουνάλ).

Η ΣΕΒΙΛΛΗ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗ ΡΕΑΛ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ EUROPA

Με τον Σέρχιο Ράμος να χάνει πέναλτι και να βάζει αυτογκόλ, η Ρεάλ των πολλών αλλαγών για λόγους ξεκούρασης, ηττήθηκε με 3-2 από την Σεβίλλη που με αυτό το τρίποντο αύξησε τις ελπίδες για να βρεθεί στο Europa League της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Οι παίκτες του Καπαρός μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και στο 26′ ο Μπεν Γιέντερ άνοιξε το σκορ με τον Μιγκέλ Λαγιούν να διπλασιάζει το σκορ στο 45′. Στο 84′ η Σεβίλλη με αυτογκόλ του Ράμος προηγήθηκε με 3-0, ενώ ο Ρεάλ στη συνέχεια του αγώνα κατάφερε με τον Μπόρχα Μαγιοράλ στο 87 και με πέναλτι του Ράμος στο 95′ να μειώσει στο τελικό 3-2.

Σεβίλλη (Χοακίν Καπαρός): Σορία, Παρέχα, Μερκάδο, Εσκουδέρο, Λαγιούν, Ν’ Ζονζί, Βάσκες (79′ Μέσα), Πιζάρο, Μουριέλ (62′ Ραμίρες), Μπεν Γιέντερ (81′ Καρίσο)

Ρεάλ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κασίγια, Ράμος, Νάτσο, Βαγιέχο, Θίο, Καζεμίρο (Γιορέντε), Κόβασιτς, Λούκας, Ασένσιο, Σεμπάγιος (70′ Μαγιοράλ), Μπενζεμά

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Σίφουνας» η Μπαρτσελόνα για το αήττητο, ήττα για Ρεάλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.