ΙΣΠΑΝΙΑ

Σοσιεδάδ – Μπαρτσελόνα 1-1 (2-3 πέναλτι): Στον τελικό του Σούπερ Καπ με ήρωα τον Τερ Στέγκεν

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα χωρίς τον Μέσι απέναντι στην Σοσιεδάδ, αλλά κατάφερε να τη λυγίσει στα πέναλτι και πάει για την πρώτη κούπα

Στην διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε ο πρώτος ημιτελικός του Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Ο Αντρέ Τερ Στέγκεν έπιασε, μεταξύ άλλων, δύο πέναλτι, και οδήγησε τη Μπαρτσελόνα σε νίκη επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ από την άσπρη βούλα.

Και στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας, όπου θα αντιμετωπίσει Ρεάλ Μαδρίτης ή Αθλέτικ Μπιλμπάο την Κυριακή (17/01).

Στα πρώτα 45 και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους στα αντίπαλα καρέ. Αυτή που χαμογέλασε όμως ήταν η Μπαρτσελόνα.

Οι Καταλανοί ευτύχησαν να σκοράρουν λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα χάρις την εξυπνάδα του φορμαρισμένου Φρένκι Ντε Γιονγκ. Ο Ολλανδός λειτούργησε σαν σέντερ φορ στη φάση και έδειξε ξανά την ικανότητα που έχει στο σκοράρισμα.

Στην επανάληψη η Ρεάλ Σοσιεδάδ προσπάθησε να ισορροπήσει και στο 50′ οι τυπικά γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ντε Γιονγκ εντός περιοχής. Ο Οριανθάμπαλ ανέλαβε την εκτέλεση κερδίζοντας τον Τερ Στέγκεν για το 1-1.

Καμία από τις δύο δεν κατάφερε να βρει ξανά δίχτυα με το παιχνίδι μοιραία να καταλήγει σε παράταση.

To πρώτο μισό του έξτρα χρόνου κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις. Στο δεύτερο όμως και οι δύο ομάδες απώλεσαν σπουδαίες ευκαιρίες.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί μίλησε η εμπειρία του τερ Στέγκεν με τον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα να κατεβάζει ρολά.

Oι Καταλανοί ευστόχησαν τρεις φορές έναντι δύο των αντιπάλων τους και πανηγύρισαν τη πρόκριση στον τελικό του SuperCopa.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σοσιεδάδ – Μπαρτσελόνα 1-1 (2-3 πέναλτι): Στον τελικό του Σούπερ Καπ με ήρωα τον Τερ Στέγκεν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.