ΙΣΠΑΝΙΑ

Στον πόντο από την κορυφή η Ατλέτικο Μαδρίτης, 3-1 την Εσπανιόλ

Ανατροπή και μία… ανάσα από την κορυφή η ομάδα του Σιμεόνε

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άλβραρο Μοράτα , η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε την ανατροπή και νίκησε 3-1 την Εσπανιόλ, με αποτέλεσμα να φτάσει στον ένα βαθμό από την κορυφή της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Νταρντέρ στο 39′.

Αλλά η Ατλέτικο με τον Κορέα έφερε το ματς στην ισοπαλία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ύστερα από ασίστ του Μοράτα, με το 1-1 να ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Πίεσαν οι «ροχιμπλάνκος» στο δεύτερο μέρος, με τον Μοράτα από δημιουργός να γίνεται σκόρερ στο 58’ και να ολοκληρώνει την ανατροπή.

Έκτοτε, το παιχνίδι… έσβησε, με την ομάδα του Σιμεόνε να κλειδώνει το τρίποντο με γκολ του Κόκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ατλέτικο (Ντιέγκο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Τρίπιερ, Ερμόσο, Φελίπε, Σαούλ, Τόμας, Ερέρα, Κόκε, Κορέα (89’ Γιορέντε), Μοράτα (80’ Ντιέγκο Κόστα), Βιτόλο (75’ Λεμάρ).

Εσπανιόλ (Πάμπλο Ματσίν): Λόπεθ, Βίκτορ Γκόμεθ, Νάλντο (18’ Ντιντάκ Βιλά), Εσπινόσα, Νταβίντ Λόπεθ, Ρόκα, Βίκτορ Σάντσεθ (72’ Μελέντο), Γου Λέι (59’ Καμπουθάνο), Νταρντέρ, Φερέιρα.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Παρασκευή 8/11
Ρεάλ Σοσιεδάδ-Λεγανές 1-1 (63′ Μερίνο-78′ Ελ Νεσίρι)

Σάββατο 9/11
Αλαβές-Βαγιαδολίδ 3-0 (26’ Χοσελού, 32’ Πίνα, 75’ πεν. Πέρεθ)
Βαλένθια-Γρανάδα 2-0 (74’ Βας, 97’ Τόρες)
Έιμπαρ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-4 (17, 29’ Μπενζεμά, 20’ Ράμος, 62’ Βαλβέρδε)
Μπαρτσελόνα-Θέλτα 4-1 (23′ πεν., 45’+1′, 48′ Μέσι, 85′ Μπουσκέτς – 42′ Ολάθα)

Κυριακή 10/11
Μαγιόρκα-Βιγιαρεάλ 3-1 (13’ πεν. Λάγο, 24’ πεν. Ροντρίγκεθ, 53’ Κούμπο-49’ πεν. Καθόρλα)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Λεβάντε 2-1 (57’ Μουνιάιν, 88′ Κάπα – 45’ Ποστίγκο)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Εσπανιόλ 3-1 (45+3’ Κορέα, 58’ Μοράτα, 90+2’ Κόκε-39’ Νταρντέρ)

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στον πόντο από την κορυφή η Ατλέτικο Μαδρίτης, 3-1 την Εσπανιόλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.