ΙΣΠΑΝΙΑ

Θέλτα – Μπαρτσελόνα 3-3: Ο Τσάβι καλείται να διαχειριστεί την «τρικυμία»

Η Θέλτα «σόκαρε» την Μπαρτσελόνα καθώς πήρε την ισοπαλία με 3-3 στις καθυστερήσεις, ενώ έχανε στο πρώτο μέρος με 0-3!

Η Θέλτα κατάφερε να «κλέψει» τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας από την Μπαρτσελόνα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Με γκολ του Άσπας στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων η Θέλτα πήρε το βαθμό και «έγραψε» το τελικό 3-3 απέναντι στην Μπαρτσελόνα, για την 13η αγωνιστική της La Liga.

Ο Τσάβι ανακοινώθηκε και επίσημα, αλλά δεν έφερε… γούρι. Στο τελευταίο παιχνίδι πριν αναλάβει ο Ισπανός τεχνικός το «τιμόνι», η Μπάρτσα τα «θαλάσσωσε». Αν και αρχικά έδειξε ότι θα πάρει εύκολα τη νίκη, τελικά ισοφαρίστηκε στο τέλος.

Ειδικότερα, οι Καταναλοί έκαναν ένα «μαγικό» πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκαν με τρία τέρματα και έδειξαν πως ζουν σε «ρυθμούς» Τσάβι. Ο Φατί έκανε το 0-1 στο 5ο λεπτό με σουτ που κόντραρε, ενώ ο Μπούσκετς σημείωσε το 0-2 μόλις στο 18ο λεπτό με προσπάθεια εκτός περιοχής. Ο Ντεπάι στο 34ο λεπτό σημείωσε το 0-3 με κεφαλιά και κάπου εκεί όλα έδειξαν πως οι φιλοξενούμενοι θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα.

Η Θέλτα πέρασε στην αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος. Ο Άσπας έκανε την αρχή στο 52ο λεπτό, μειώνοντας σε 1-3. Ο Νολίτο στο 74ο λεπτό μείωσε ακόμα περισσότερο με κεφαλιά, σε 2-3. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε και πάλι ο Άσπας στις καθυστερήσεις με ωραίο σουτ, χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Θέλτα (Εντουαρντό Κουντέ): Ντιτούρο, Μάλο (47΄Βάσκεζ), Αιντού, Τάπια (65΄Τσέρβι), Μουρίγιο (70΄Αραούχο), Γκαλάν, Σολάρι (47΄Μπελτράν), Σουάρεζ, Νολίτο, Άσπας, Γκαλιάρδο

Μπαρτσελόνα (Σέρτζι Μπαρτζουάν): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Γκαρσία (48΄Αραούχο), Λενγκλέ, Άλμπα, Μπούσκετς, Νίκο (59΄Πουτς), Ντε Γιονγκ, Γκάβι (80΄Αμπντέ) , Φατί (48΄Μπαλντέ), Ντεπάι

Δείτε όλες τις βαθμολογίες από τα μεγάλα πρωταθλήματα.