ΙΣΠΑΝΙΑ

Θέλτα – Λεβάντε 2-0: Κρυφές ελπίδες για Ευρώπη

Η Θέλτα επικράτησε της Λεβάντε με 2-0 και παραμένει στο «παιχνίδι» της Ευρώπης, έχοντας μαθηματικές ελπίδες.

Η Θέλτα πήρε πολύτιμη νίκη κόντρα στη Λεβάντε, στο παιχνίδι της 34ης αγωνιστικής της La Liga. Τα γκολ για τους γηπεδούχους οι Μέντεζ στο 51′ και Σολάρι στο 74′.

Η Θέλτα επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα. Οι γηπεδούχοι «φόρτσαραν» στο δεύτερο ημίχρονο και χάρις τα γκολ των Μέντες, Σολάρι έφτασαν τους 44 βαθμούς .

Και τα δύο τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια σημαντική στιγμή.

Στο 51ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μέντεζ, μετά από ασίστ του Άσπας. Ο Σολάρι σημείωσε το τελικό 2-0 στο 74ο λεπτό, οκτώ λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.

Με αυτό το τρίποντο, η ομάδα από το Βίγκο ελπίζει σε ένα μικρό «θαύμα» για έξοδο στην Ευρώπη, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε.

Θέλτα: Βιλάρ, Βάσκεθ, Φοντάν ( 46′ Μάρτιν), Μουρίλο, Αιντού (46′ Αραούχο), Μέντες, Ταπία ( 29′ Μπελτράν), Νολίτο (85′ Φερέγια), Σουάρεζ, Άσπας ( 66′ Σολάρι), Μίνα.

Λεβάντε: Καρδένας, Ντουάρτε ( 80′ Μιραμόν), Ποστίγκο, Βέζο, Κλερκ, Φρούτος, Μελέρο (79′ Λεόν), Πιέρ (83′ Ντουκουρέ), Μπάρντχι (66′ Ροχίνα), Μάρτι, Καντέρο (79′ Μοράλες).