ΙΣΠΑΝΙΑ

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 2-0: Τρίτη και φαρμακερή για Σετιέν (vid)

Δείτε σε video τα highlights

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 2-0: Πρώτη ήττα για τον Κίκε Σετιέν, ο οποίος την είχε γλιτώσει στα προηγούμενα δύο ματς με Γρανάδα και Ιμπίθα.

Με πρωταγωνιστή τον Μάξι Γκόμες ήρθε η πρώτη εντός έδρας νίκη των «νυχτερίδων» επί των «μπλαουγκράνα».

O 23χρονος Ουρουγουανός συμμετείχε στο πρώτο γκολ στο 48ο λεπτό, όμως χρεώθηκε αυτογκόλ του Άλμπα επειδή η μπάλα άλλαξε πορεία στο σώμα του.

Στο 77ο λεπτό ο Γκόμες διπλασίασε το προβάδισμα της Βαλένθια, η οποία είχε ακόμα ένα χαμένο πέναλτι στο 10′ (ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε την εκτέλεση του Γκόμες) και ένα ακυρωθέν γκολ με το σκορ στο 2-0.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέχ, Βας, Γκαράι, Παουλίστα, Γκαγιά, Τόρες, Κοκλέν, Κοντογκμπιά, Σολέρ, Γκαμεϊρό (59′ Ροντρίγο), Γκόμες (79′ Κόστα).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Ουμτιτί, Πικέ, Ρομπέρτο, Αρτούρ (56′ Βιδάλ), Μπουσκέτς, Ντε Γιονχ (85′ Ράκιτιτς), Αρτούρ, Φατί (85′ Κογιάδο), Γκριεζμάν, Μέσι.