ΙΣΠΑΝΙΑ

Βαλένθια – Βιγιαρεάλ 2-1: Με σούπερ ανατροπή στο φινάλε… βούλιαξαν τα «υποβρύχια» (vid)

Η Βαλένθια έκανε τρομερή ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά στο φινάλε του αγώνα κόντρα στη Βιγιαρεάλ, παίρνοντας τη νίκη με 2-1.

Μάτς που έσπασαν… καρδιές ήταν το σημερινό ανάμεσα σε Βαλένθια και Βιγιαρεάλ, ανοίγοντας με τον καλύτερο τρόπο την αυλαία της 26ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι «νυχτερίδες» αποδείχθηκαν πολύ σκληρές για να πεθάνουν, με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν μία παράδοση που αρχίζει και… τρομάζει, καθώς παραμένουν χωρίς νίκη τους τελευταίους δύο μήνες χάνοντας το προβάδισμα που είχε για μία θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Τα «υποβρύχια» νίκησαν για τελευταία φορά στις 8 Ιανουαρίου και έκτοτε «βουλιάζουν», όντας πλέον στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι με την επική αυτή νίκη πήραν βαθιά «ανάσα» από την κόκκινη ζώνη, κοιτώντας πλέον ψηλότερα.

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε με πέναλτι του Ζεράρδ Μορένο (40’). Η απάντηση ήρθε στο 86′ και ήταν ηχηρή, με τον Κάρλος Σολέρ να ευστοχεί σε πέναλτι φέρνοντας αρχικά το ματς στα ίσια και τον Γκονσάλο Γκέδες να στέλνει την ομάδα του στα… ουράνια στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, κάνοντας την ολική ανατροπή.