ΙΣΠΑΝΙΑ

Βιγιαρεάλ – Μπαρτσελόνα 1-3: Αποκτά σταδιακά «μέταλλο»

Η Μπαρτσελόνα ξεκινά να αποκτά σταδιακά «μέταλλο» με τον Τσάβι στον πάγκο της.

Η Μπαρτσελόνα πέρασε με νίκη από την έδρα της Βιγιαρεάλ με 1-3, σημειώνοντας δύο τέρματα στο τέλος της αναμέτρησης.

Η έλευση του Τσάβι στον πάγκο της Μπαρτσελόνα έχει αλλάξει το κλίμα στα αποδυτήρια. Οπαδοί και διοίκηση στηρίζουν ένα «δικό» τους παιδί και η δουλειά του φαίνεται σιγά σιγά στο γήπεδο.

Μετά από «άσφαιρο» πρώτο ημίχρονο, οι Καταναλονοί κατάφεραν να «αποδράσουν» με το διπλό από την έδρα της Βιγιαρέαλ με 1-3, για την 15η αγωνιστική της La Liga.

Ειδικότερα, ο Φρανκ Ντε Γιονκ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 48ο λεπτό, έπειτα από «ριμπάουντ» σε απόκρουση του Ρούλι. Ο Τσοκουέζε «απάντησε» για τη Βιγιαρεάλ στο 76ο λεπτό της συνάντησης, με δύσκολο τελείωμα της φάσης.

Τη στιγμή που όλα έδειχναν ισοπαλία, ο Ντεπάι έκανε το…θαύμα του. Ο Ολλανδός επιθετικός με όμορφη προσπάθεια έκανε το 1-2 αι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Κουτίνιο με πέναλτι στις καθυστερήσεις, για το τελικό 1-3.

Η Μπαρτσελόνα με αυτή τη νίκη έφτασε τους 23 βαθμούς και βρίσκεται στην 7η μόλις θέση, μακριά από τα (όχι και τόσο) παλιά, υψηλά στάνταρ της. Η Βιγιαρεάλ «κόλλησε» στους 16 βαθμούς.