ΙΤΑΛΙΑ

Χατ-τρικ ο Ρονάλντο, άφαντος ο Ίμπρα (vids)

Μόνη πρώτη η Γιουβέντους, 4-0 την Κάλιαρι

Ούτε ο ερχομός του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς άλλαξε με το «καλημέρα» την εικόνα της Μίλαν, σε αντίθεση με την Γιουβέντους που διαθέτει έναν καυτό Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι πρωταθλητές δυσκολεύτηκαν μόλις για ένα ημίχρονο απέναντι στην Κάλιαρι, αλλά στο δεύτερο μέρος ανέλαβε ο Πορτογάλος και με χατ-τρικ φέρνει μόνη πρώτη τη Γιούβε στη Serie A, έστω και προσωρινά.

Στο 49′ εκμεταλλεύθηκε το λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων και από πλάγια θέση κατάφερε να ανοίξει το σκορ και στο 67′ από το σημείο του πέναλτι διαμόρφωσε το 2-0.

Ο Γκονζάλο Ιγουαΐν στο 81′ με ωραίο διαγώνιο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε ένα λεπτό αργότερα με αριστερό πλασέ του Πορτογάλου σούπερ-σταρ.

Στον αντίποδα, το ντεμπούτο του Σουηδού στράικερ δεν άλλαξε τη μοίρα της Μίλαν και η Σαμπντόρια στο «Σαν Σίρο» κράτησε την ομάδα του Στέφανο Πιόλι στο 0-0 και μακριά από τις εντός έδρας επιτυχίες για τέταρτη συνεχόμενη αναμέτρηση.

Στο 55’ ο Ζλάταν πέρασε στο ματς αντί του άφαντου Κρίστοφ Πιόντεκ, δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες και δύο ακόμα χαμένοι βαθμοί στη φαρέτρα των ροσονέρι.

Η Αταλάντα πάντως, είναι εξαιρετική και διέσυρε την Πάρμα με 5-0. Οι Γκόμες, Φρόιλερ και Γκόζενς «κλείδωσαν» ουσιαστικά τη νίκη, κάνοντας το 3-0 λίγο πριν πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά του Ίλιτσιτς με δύο γκολ στο 60’ και στο 71’ να διαμορφώσει το τελικό σκορ.