ΙΤΑΛΙΑ

Coppa Italia: Ιστορική πρόκριση για ΣΠΑΛ, στο… χαλαρό η Αταλάντα (vid)

Η ΣΠΑΛ πήρε ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του Coppa Italia, ενώ χωρίς να ανεβάσει ρυθμό πέρασε και η Αταλάντα

Η ΣΠΑΛ έκανε τη μεγάλη έκπληξη, νικώντας τη Σασουόλο με 0-2 και παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας μετά από 40 (!) χρόνια. Στους «8» με… περίπατο η Αταλάντα.

Η ΣΠΑΛ πέτυχε σπουδαία νίκη κόντρα στην Σασουόλο, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «8» του Coppa Italia, όντας η μοναδική ομάδα της Serie B που θα βρίσκεται στη συγκεκριμένη φάση του θεσμού.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Μισιρόλι στο 49ο λεπτό, ενώ στο 59′ ο Ντίκμαν ήταν αυτό που διπλασίασε τα τέρματα και χάρισε στην ομάδα του μία ιστορική πρόκριση μετά από 40 χρόνια.

Αταλάντα – Κάλιαρι 3-1

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Αταλάντα έκανε επίδειξη… δύναμης απέναντι στην Κάλιαρι, εξασφαλίζοντας και αυτή με τη σειρά της το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Μίραντσουκ άνοιξε το σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι όμως, αιφνιδίασαν την ομάδα του Μπέργκαμο, φέρνοντας στα ίσια το ματς με τον Σοτίλ στο 55′.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι ρυθμό, τελειώνοντας την υπόθεση πρόκριση με τον Μουριέλ αρχικά να σκοράρει στο 61ο λεπτό και τον Σούταλο στο 64ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16»:

Τρίτη 12/1

Μίλαν – Τορίνο 5-4 πεν. (0-0 κ.δ. / 0-0 παρ.)

Τετάρτη 13/1

Φιορεντίνα – Ίντερ 1-2 παρ. (1-1 κ.δ.) (57’ Κουαμέ – 40’ πεν. Βιδάλ, 119’ Λουκάκου)

Νάπολι – Έμπολι 3-2 (18’ Ντι Λορέντζο, 38’ Λοσάνο, 77’ Πετάνια – 33’, 68’ Μπαϊράμι)

Γιουβέντους – Τζένοα 3-2 (2′ Κουλουσέβσκι, 23′ Μοράτα, 104′ Ράφια – 28′ Κζιμπόρα, 74′ Μελεγκόνι)