ΙΤΑΛΙΑ

Coppa Italia: Στο 88′ η Γιουβέντους τη Σασουόλο – Με Φιορεντίνα στα ημιτελικά

Το πρόγραμμα της ημιτελικής φάσης του Coppa Italia

Coppa Italia: Πολύ δύσκολα ήρθε για τη Γιουβέντους η πρόκριση επί της αξιόμαχης Σασουόλο (2-1) στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Τορίνου βρήκε το τέρμα που χρειαζόταν στο 88ο λεπτό και, μάλιστα, με πρωταγωνιστή τον Ντούσαν Βλάχοβιτς, ο οποίος υποχρέωσε τον Ρουάν σε αυτογκόλ.

Κατά συνέπεια, ο Σέρβος φορ έκλεισε ραντεβού με την πρώην ομάδα του Φιορεντίνα στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Προτού γίνει το 2-1, ο Ντιμπάλα είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με βολέ και ο Τραορέ είχε ισοφαρίσει στο 24′ με φαλτσαριστό σουτ.

Καλές στιγμές στο πρώτο μέρος κατέγραψαν και οι:

• Βλάχοβιτς
  • Σκαμάκα
  • Κυριακόπουλος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σκαμάκα είχε δύο ακόμη καλές στιγμές, ενώ στον αντίποδα, ο Μακένι σημάδεψε δοκάρι, ο Μοράτα έχασε τετ-α-τετ και στο 73′ καταγράφηκε τριπλή ευκαιρία για το 2-1.

Αρχικά, ο Πέγκολο σταμάτησε τον Μακένι, έπειτα ο Ντε Λιχτ έστειλε από απόσταση εκατοστών την μπάλα στο δοκάρι και τέλος ο Μπονούτσι σούταρε άουτ σε κενή εστία.

Ο Πέγκολο έπιασε σπουδαία απόδοση, όμως, στο 88ο λεπτό δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να αποτρέψει το… μοιραίο.

Νωρίτερα, η Φιορεντίνα επικράτησε 3-2 της Αταλάντα στο Μπέργκαμο και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Coppa Italia.

«Χρυσή» αλλαγή ο Μιλένκοβιτς, ο οποίος μπήκε στο 81′ και έβαλε το νικητήριο γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ρίχνοντας στο καναβάτσο την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League.