ΙΤΑΛΙΑ

Διασυρμός για Ρόμα, απίστευτη εμφάνιση από τη Σασουόλο (vid)

Με την ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να επικρατεί με το εμφατικό 4-2.

Η Σασουόλο πέτυχε την πρώτη της νίκη κόντρα στη Ρόμα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο για την 22η αγωνιστική της Serie A’.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησε με το εμφατικό 4-2 της Ρόμα και παράλληλα πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας της κόντρα στους «τζιαλορόσι», αφού στα 13 προηγούμενα μεταξύ τους ματς δεν είχε καταφέρει να πανηγυρίσει.

Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Καπούτο βρέθηκε σε θέση βολής και άνοιξε το σκορ και στο 16′, ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 26ο λεπτό ο Τζούρισιτς πέτυχε το 3-0, η Ρόμα στο 55′ με τον Τζέκο μείωσε σε 3-1, αλλά στο 69′ ο Πελεγκρίνι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Αν και με 10 παίκτες, οι φιλοξενούμενοι στο 73′ ξαναμπήκαν στο «κόλπο», όταν από σέντρα του Πέρεζ, η μπάλα βρήκε στον Μπογκά και ο Βερετού από την άσπρη βούλα πέτυχε το 3-2.

Ωστόσο, από μοιραίος έγινε… ωραίος ο Ιβοριανός μέσος, αφού ένα λεπτό αργότερα με απίθανο τελείωμα διαμόρφωσε το 4-2.

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Πάρμα «χτύπησε» στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κορνέλιους και… τσίμπησε βαθμό στην έδρα της Κάλιαρι (2-2).

Ενώ με γκολ στην εκπνοή, η Μπολόνια επικράτησε με ανατροπή και σκορ 2-1 της Μπρέσια και παρέμεινε στο κυνήγι της εξάδας.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Σάββατο 1/2
Μπολόνια-Μπρέσια 2-1 (43’ Ορσολίνι, 89’ Μπανί – 36’πεν. Τορεγκρόσα)
Κάλιαρι-Πάρμα 2-2 (19’ Ζοάο Πέδρο, 53’ Σιμεόνε / 42’ Κούτσκα, 90’+4’ Κορνέλιους)
Σασουόλο-Ρόμα 4-2 (7’, 16’ Καπούτο, 26’ Ντούριτσιτς, 74’ Μπόγκα / 55’ Τζέκο, 73’ πέν. Βερετού)