ΙΤΑΛΙΑ

Έσωσε την παρτίδα η Μίλαν

Ο Νίκολα Κάλινιτς ήρθε από τον πάγκο και ισοφάρισε στο 86' σε 1-1

Το γκολ του προερχόμενου από τον πάγκο Νίκολα Κάλινιτς στο 86ο λεπτό χάρισε στη Μίλαν τον βαθμό (1-1) στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Σασουόλο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 75ο λεπτό με ωραία εκτέλεση του Ματέο Πολιτάνο, έπειτα από κεφαλιά πάσα του Λούκα Ματσιτέλι.

Ο σκόρερ της Σασουόλο έφτασε τα 5 γκολ και, κατ’ επέκταση, ισοφάρισε την κορυφαία ατομική του επίδοση σε μία σεζόν (2015-16, 2016-17 οι προηγούμενες).

Οι φιλοξενούμενοι αποσκοπούσαν στη νίκη που θα τους απομάκρυνε 5 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, όμως ο Κάλινιτς είχε αντίθετη άποψη, αφού ισοφάρισε στο 86′ και έσωσε την παρτίδα για τη Μίλαν.

Οι “ροσονέρι” έχασαν πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την έξοδο στο Europa League, ωστόσο βρίσκονται στο +2 από τη Φιορεντίνα.

Aυτή ήταν η πρώτη φορά που η Μίλαν και η Σασουόλο μοιράζονται τον βαθμό, καθώς στα προηγούμενα εννέ ματς οι μεν μετρούσαν πέντε νίκες και οι δε τέσσερις.

MIΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε (56′ Aντρέ Σίλβα), Μπονούτσι, Ρομανιόλι (6’ Μουζάκιο), Ροντρίγκεζ, Κεσιέ, Μπίγλια, Μποναβεντούρα, Σούσο, Κουτρόνε (67′ Κάλινιτς), Τσαλχάνογλου.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Λέμος, Ατσέρμπι, Πελούζο, Λιρόλα, Ματσιτέλι, Σένσι (58′ Κασάτα), Μισιρόλι, Ροζέριο (67′ Ντελ’ Όρκο), Μπεράρντι (54′ Ραγκούζα), Πολιτάνο.

Tα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

Μ. Σάββατο 7 Απριλίου

Μπενεβέντο- Γιουβέντους 2-4 (24′, 51′ Ντιαμπατέ – 16′, 45+3′ πέν., 74′ πέν. Ντιμπάλα, 82′ Κόστα)

Ρόμα – Φιορεντίνα 0-2 (7′ Μπενάσι, 39′ Σιμεόνε)

ΣΠΑΛ – Αταλάντα 1-1 (39′ Τσιόνεκ – 78′ πέν. Ντε Ρόουν)

Σαμπντόρια – Τζένοα 0-0