ΙΤΑΛΙΑ

Φιορεντίνα – Μίλαν 2-3: Φουλ της ανατροπής και ελπίδες τίτλου

Η Φιορεντίνα πάλεψε απέναντι στη Μίλαν αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση, καθώς ηττήθηκε με 2-3.

Η Μίλαν πήρε σημαντικό εκτός έδρας τρίποντο κόντρα στη μαχητική Φιορεντίνα με σκορ 2-3. Παραμένει στο «κυνήγι» του τίτλου της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, δέχτηκαν την ανατροπή και εν τέλη τα έφεραν…τούμπα παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο συνήθης ύποπτος Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με σκαστό σουτ στη κίνηση στο 9ο λεπτό. Ο Πούλγκαρ απάντησε με τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 17ο λεπτό, φέρνοντας αρχικά το ματς στα ίσα.

Η ανατροπή ήρθε στο δεύτερο μέρος. Ο Ριμπερί στο 51ο λεπτό εκτέλεσε ψύχραιμα για την ανατροπή και το 2-1.

Η Μίλαν δεν τα παράτησε και πάτησε…γκάζι. Ο Ντίαθ αρχικά έκανε το 2-2 στο 57ο λεπτό. Ο Τσαλχάνογλου έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, κάνοντας το 2-3 με εξαιρετικό πλασέ στο 73ο λεπτό.

Φιορεντίνα: Ντραγκόσφκι (44′ Τερατσάνο), Κάσερες, Πετσέλα, Μαρτίνες, Πούλγκαρ, Μπναβεντούρα, Εϊσερίκ, Καστροβίλι (71′ Βενούτι), Ριμπερί, Βλάχοβιτς

Μίλαν: Ντοναρούμα, Κίερ, Τομόρι, Νταλότ, Ερναντές, Κεσί, Τονάλι (58′ Μπενασέρ), Τσαλχάνογλου (90′ Μεϊτέ), Σαλεμάκερς (58′ Καστιγιέχο), Μπραΐμ Ντίας, Ιμπραΐμοβιτς.

Το πρόγραμμα της 28η αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Μαρτίου

Πάρμα – Τζένοα 1-2 (16′ Πελέ / 50′, 69′ Σκαμάκα)

Σάββατο 20 Μαρτίου

Κροτόνε – Μπολόνια 2-3 (32′ Μεσίας, 40′ πεν. Σίμι / 62′ Σουμαορό, 70 Σούτεν, 84′ Σκοβ Όλσεν)

Σπέτσια – Κάλιαρι 2-1 (49′ Πίκολι, 80′ Ματζόρε / 83′ Περέιρο)

Ίντερ – Σασουόλο (Αναβλήθηκε)

Κυριακή 21 Μαρτίου

Ελλάς Βερόνα – Αταλάντα 0-2 (33′ πεν. Μαλινόβσκι, 42′ Σαπάτα)

Γιουβέντους – Μπενεβέντο 0-1 (69′ Γκάιτς)

Σαμπντόρια – Τορίνο 1-0 (25′ Καντρέβα)

Ουντινέζε – Λάτσιο 0-1 (37′ Μάρουσιτς)

Φιορεντίνα – Μίλαν 2-3 (17′ Πούλγκαρ, 51′ Ριμπερί – 9′ Ιμπραχίμοβιτς, 57′ Ντίας, 72′ Τσαλχάνογλου)

Ρόμα – Νάπολι (21:45)