ΙΤΑΛΙΑ

Φιορεντίνα – Ρόμα 1-4: Έκανε πλάκα στη Φλωρεντία (vid)

Απίθανη εμφάνιση για τους Ρωμαίους

Η Ρόμα έχει γίνει πολύ πιο σοβαρή με τον Φονσέκα στον πάγκο της, συνέτριψε τη Φιορεντίνα με 4-1 και διατήρησε την καλή παράδοση τα τελευταία χρόνια στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα παραμένει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της Serie A και στο -7 από την κορυφή και δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση.

Προηγήθηκε με τον Τζέκο να εκμεταλλεύεται το γύρισμα του Τζανιόλο στο 19ο λεπτό.

Πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Κολάροφ (0-2).

Δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο η Φιορεντίνα μείωσε (1-2) με κοντινό πλασέ του Μπαντέλι.

Οι «τζιαλορόσι» πίεσαν στο τελευταίο 20λεπτό, με τον Πελεγκρίνι να σκοράρει και το 1-3 και τον Τζανιόλο στο 88ο λεπτό να ολοκληρώνει τον θρίαμβο της Ρόμα.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Τετάρτη 18/12
Σαμπντόρια-Γιουβέντους 1-2 (35’ Καπράρι – 19’ Ντιμπάλα, 45’ Ρονάλντο)

Παρασκευή 20/12
Φιορεντίνα-Ρόμα 1-4 (34’ Μπαντέλι / 19’ Τζέκο, 21’ Κολάροφ, 73’ Πελεγκρίνι, 88’ Τζανιόλο)