ΙΤΑΛΙΑ

Γιουβέντους: Κατηγορίες για… «προδοσία» από τα Ιταλικά ΜΜΕ!

Η Γιουβέντους γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό για το Champions League από την Πόρτο και τα Ιταλικά ΜΜΕ ασκούν έντονη κριτική, κάνοντας λόγο ακόμη και για «προδοσία» !

Γιουβέντους: Η Πόρτο παρά την ήττα της με 3-2 έφυγε από το Τορίνο με την πρόκριση χάρη σε δύο τέρματα του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Σέρτζιο Ολιβέιρα… και βύθισε στα προβλήματα την «Μεγάλη Κυρία» του Ιταλικού ποδοσφαίρου!

Ο ιταλικός Τύπος ασκεί έντονη κριτική στους «μπιανκονέρι» για το γεγονός ότι γι’ ακόμη μία χρονιά, δεν βρίσκονται στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ενώ κάνει ειδική αναφορά στους Ρονάλντο και Πίρλο.

Η εφημερίδα «Gazzetta dello Sport» κάνει λόγο για «μαύρη νύχτα» για τη Γιουβέντους ενώ η «Tuttosport» τονίζει πως θα πρέπει να γίνουν άμεσα ριζικές αλλαγές στην ομάδα.

Η «Corriere dello Sport» έβαλε στο στόχαστρο τον Κριστιάνο Ρονάλντο, μιλώντας για «προδοσία» από τον Πορτογάλο,  λόγω της κακής του απόδοσης στο συγκεκριμένο ματς.

Γιουβέντους – Πόρτο 3-2: Ματσάρα και πρόκριση οι «δράκοι»

Μετά το 2-1 του πρώτου ματς ήταν δεδομένο πως η Γιουβέντους κόντρα στην Πόρτο θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Η πρόκριση ήταν ορθάνοιχτη και για τους δύο και αυτό φάνηκε στη ρεβάνς. Εκεί που το τελικό 3-2 στην παράταση αντικατοπτρίζει τον… χαμό που έγινε.

Η Γιουβέντους μπήκε στο ματς ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, αλλά από ένα αφελές πέναλτι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Σέρτζιο Ολιβέιρα ανέλαβε την εκτέλεση στο 19′ και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια οι Ιταλοί έπεσαν ψυχολογία, έδειξαν να μην μπορούν να αντιδράσουν και το αποτέλεσμα ήταν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με ιδιαίτερα προβληματική εικόνα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, όμως, όλα ήρθαν τούμπα. Ο Κιέζα ισοφάρισε στο 49′ με ωραίο τελείωμα, ο Ταρεμί αποβλήθηκε στο 54′ έχοντας πάρει δύο κίτρινες σε διάστημα δύο λεπτών και κάπου εκεί ξεκίνησε η κατηφόρα. Η Γιουβέντους πίεσε ασφυκτικά, έκανε το 2-1 με τον Κιέζα στο 63′ και είχε μεγάλες ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ. Μεταξύ αυτών και το δοκάρι του Κουαντράδο στις καθυστερήσεις.

Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί η αποκαμωμένη Πόρτο των δέκα παικτών βρήκε τον τρόπο να σταθεί όρθια. Με απευθείας φάουλ του Ολιβέιρα σοτ 115′ έκανε το 2-2. Δύο λεπτά μετά ο Ραμπιό έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να έρθει η πρόκριση. Μία ακόμη αποτυχία για τον Αντρέα Πίρλο στην πρώτη του σεζόν στους Τορινέζους. Το μόνο που φαίνεται πια ότι του απομένει είναι το Κύπελλο Ιταλίας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γιουβέντους: Κατηγορίες για… «προδοσία» από τα Ιταλικά ΜΜΕ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.