ΙΤΑΛΙΑ

Γιουβέντους: «Τεσσάρα» στη Σαμπντόρια και πρόκριση

Δεν ίδρωσε καθόλου η Γιουβέντους απέναντι στη Σαμπντόρια

Γιουβέντους: Επιβλήθηκε 4-1 της Σαμπντόρια το βράδυ της Τρίτης (18/1)  και πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Coppa Italia.

Τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ είχε η ομάδα του Τορίνου, η οποία προηγήθηκε με τον Χουάν Κουαδράδο στο 25ο λεπτό και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Άλβαρο Μοράτα βρήκε δίχτυα, όμως, γκολ δεν μέτρησε, καθώς προηγήθηκε επιθετικό φάουλ του Αντριάν Ραμπιό στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 39’ ο Ντανιέλε Ρουγκάνι από κοντά, έπειτα από κόρνερ, έχασε τεράστια ευκαιρία, σε ένα πρώτο ημίχρονο με τη Γιούβε κυρίαρχη.

Ο Ρουγκάνι στο 52′ διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων, προτού ο Αντρέα Κόντι δώσει ελπίδες στη Σαμπντόρια με το γκολ που σημείωσε στο 63′.

Τελικά, η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε για μόλις τέσσερα λεπτά, καθώς ο Πάουλο Ντιμπάλα σκόραρε και, ουσιαστικά, έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

Ο Άλβαρο Μοράτα ήταν ο παίκτης που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, στο 77ο λεπτό.