ΙΤΑΛΙΑ

Γιουβέντους – Βερόνα 1-1: Ο Κουλουσέφσκι δεν έφτανε (vid)

Στο -3 από την πρωτοπόρο Μίλαν έμεινε η Γιουβέντους, αφού την Κυριακή (25/10) δεν νίκησε εντός έδρας (1-1 το σκορ) τη Βερόνα. Οι γηπεδούχοι είχαν την μπάλα στα πόδια, όμως στο 16′ ο Εμπρίμα Κόλεϊ βρήκε δίχτυα (δε χρίστηκε σκόρερ λόγω οφσάιντ). Σταδιακά η Βερόνα κέρδισε μέτρα, ώσπου στο 41ο λεπτό ο Χουάν Κουαδράδο σημάδεψε...

Στο -3 από την πρωτοπόρο Μίλαν έμεινε η Γιουβέντους, αφού την Κυριακή (25/10) δεν νίκησε εντός έδρας (1-1 το σκορ) τη Βερόνα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την μπάλα στα πόδια, όμως στο 16′ ο Εμπρίμα Κόλεϊ βρήκε δίχτυα (δε χρίστηκε σκόρερ λόγω οφσάιντ).

Σταδιακά η Βερόνα κέρδισε μέτρα, ώσπου στο 41ο λεπτό ο Χουάν Κουαδράδο σημάδεψε δοκάρι με σουτ.

Στο 45ο λεπτό ο Άλβαρο Μοράτα αποδείχθηκε πιο εύστοχος, αλλά το VAR τον… πρόδωσε για οφσάιντ και το 0-0 παρέμεινε.

Το ματς κυλούσε και με τη συμπλήρωση μιας ώρας, ο Αντρέα Φαβίλι ευχαρίστησε τον Ματία Τζακάνι για την ασίστ που μετουσίωσε ο ίδιος σε γκολ.

Η Γιουβέντους βρέθηκε σε δύσκολη θέση, δεδομένου ότι ο Πάολου Ντιμπάλα σημάδεψε δοκάρι στο 76ο λεπτό.

Τελικά η παρτίδα σώθηκε στο 77′, έπειτα από ασίστ του Μοράτα και γκολ από τον νεαρό Ντέγιαν Κουλουσέφσκι.

Όσο περνούσε η ώρα, η Γιουβέντους πίεζε τον αντίπαλο, ο οποίος σώθηκε στο 86′, όταν το σουτ του Ντιμπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, προτού ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σασουόλο – Τορίνο 3-3 (71΄ Τζούριτσιτς, 84΄ Κίρικες, 85΄ Καπούτο – 33΄ Λινέτι, 77΄ Μπελότι, 79΄ Λούκιτς)

Αταλάντα – Σαμπντόρια 1-3 (80΄ πεν. Σαπάτα – 13΄ Κουαλιαρέλα, 59΄ Θόρσμπι, 90+2΄ Γιάνκτο)

Τζένοα – Ίντερ 0-2 (64΄ Λουκάκου, 79΄ Ντ΄ Αμπρόζιο)

Λάτσιο – Μπολόνια 2-1 (54΄ Αλμπέρτο, 77΄ Ιμπόμπιλε – 90΄+2 Ντε Σιλβέστρι)

Κάλιαρι – Κροτόνε 4-2 (25΄ Λυκογιάννης, 35΄ Σιμεόνε, 45΄ Σοτίλ, 84΄ Ζοάο Πέδρο – 21΄ Μεσίας, 43΄ Μολίνα)

Μπενεβέντο – Νάπολι 1-2 (30΄ Ρ. Ινσίνιε – 60΄ Λ. Ινσίνιε, 67΄ Πετάνια)

Πάρμα – Σπέτσια 2-2 (34΄ Γκαλιόλο, 90+3΄πεν. Κούτσκα – 28΄ Τσάμποτ, 31΄ Αγκουντέλο)

Φιορεντίνα-Ουντινέζε 3-2 (11΄, 51΄ Καστροβίλι, 21΄ Μιλένκοβιτς – 43΄, 86΄ Οκάκα)

Γιουβέντους – Βερόνα 1-1 (77′ Koυλουσέφσκι – 60′ Φαβίλι)