ΙΤΑΛΙΑ

Γιουβέντους-Ίντερ 1-0: (Ξανα)ψάξτε τον δεύτερο (vid)

Ο Μάριο Μάντζουκιτς το μοναδικό γκολ του Derby d'Italia

Με γκολ του Μάριο Μάντζουκιτς στο 66ο λεπτό, η Γιουβέντους πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με την Ίντερ (1-0).

Οι “μπιανκονέρι” αύξησαν στους 11 βαθμούς τη διαφορά από τη Νάπολι, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο, αλλά… μεταξύ μας, γνωρίζει πλέον ποια ομάδα θα (ξανα)κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Το ντέρμπι δεν επεφύλασσε κάτι ιδιαίτερο μέχρι το 29ο λεπτό, όταν ο Γκαλιαρντίνι σημάδεψε το δοκάρι του Στσέσνι σε μεταξύ τους τετ-α-τετ.

Η Ίντερ απείλησε εκ νέου με τον Πέρισιτς και κάπου εκεί άρχισε να αφυπνίζεται η Γιουβέντους, η οποία έχασε κλασική ευκαιρία στο 36′ με τον Μπετανκούρ και αμέσως μετά με τον Κιελίνι.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με τον Ματουιντί να κάνει λάθος και τον Πολιτάνο να σουτάρει πάνω στον Μπονούτσι, ενώ στο 53′ ήταν η σειρά του Μιράντα να υποπίπτει σε λάθος που έμεινε ανεκμετάλλευτο από τον Ντιμπάλα.

Το λεπτό που σημάδεψε το ντέρμπι ήταν το 66ο. Ο Κανσέλο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μάντζουκιτς πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Χαντάνοβιτς.

Η είσοδος του Λαουτάρο Μαρτίνες δεν λειτούργησε ευεργετικά για την Ίντερ, με συνέπεια η Γιουβέντους να πανηγυρίσει ακόμα μία νίκη, την έκτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κανσέλο, Πιάνιτς (82′ Τζαν), Ματουιντί, Μπετανκούρ, Ντιμπάλα (72′ Ντάγκλας Κόστα), Ρονάλντο, Μάντζουκιτς.

ΙΝΤΕΡ: Χάντάνοβιτς, Βρσάλικο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ασαμόα, Γκαλιαρντίνι (70′ Μπαλντέ), Μπρόζοβιτς, Ζοάο Μάριο (77′ Μαρτίνες), Πολιτάνο (57′ Βαλέρο), Πέρισιτς, Ικάρντι.