ΙΤΑΛΙΑ

Η Γιουβέντους έχει πάντα τον τρόπο της (vid)

Η Γιουβέντους βρέθηκε να κυνηγά τη Λάτσιο και κατάφερε στο τέλος να φύγει με το 2-1 από το «Ολίμπικο»

Η Λάτσιο ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, προηγήθηκε, όμως η Γιουβέντους στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη 2-1 στο «Ολίμπικο» και να ανοίξει τη διαφορά στους 11 βαθμούς από τη Νάπολι.

Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, τελικά πήραν την πρωτοπορία με αυτογκόλ του Εμρέ Τσαν στο 59’, αλλά δεν έσωσαν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Πορτογάλος, Ζοάο Κανσέλο (φωτό), τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα, ισοφάρισε για τη Γιουβέντους στο 74’ και ο Κριστιάνο Ρονάλντο με εκτέλεση πέναλτι στο 88’, χάρισε τη νίκη στους πρωταθλητές Ιταλίας, που έχουν να ηττηθούν 16 χρόνια από τη Λάτσιο στη Ρώμη!

Παράλληλα, η Γιουβέντους πετυχαίνει γκολ για 29ο διαδοχικό παιχνίδι στο ιταλικό πρωτάθλημα, κάτι που είχε να συμβεί από την περίοδο 1957-58.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Λέιβα, Λουίς Αλμπέρτο (81’ Μπερίσα), Κορέα, Γουάλας, Μπάστος (90’ Νέτο), Παρόλο, Ιμόμπιλε (83’ Καϊσέδο), Λούλιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ράντου.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντε Σίλιο, Ρονάλντο, Ντιμπάλα, Κόστα (70΄Κανσέλο), Σάντρο, Ματουιντί (60’ Μπερναρντέσκι), Μπονούτσι (41’ Κιελίνι), Τσαν, Ρουγκάνι, Μπεντακούρ.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Σάββατο 26/1
Σασουόλο-Κάλιαρι 3-0 (9’ Λοκατέλι, 45’+4’ Μπαμπακάρ πέν., 87’ Μάτρι)
Σαμπντόρια-Ουντινέζε 4-0 (33’ πέν, 56’ πέν. Κουαλιαρέλα, 68’ Λινετι, 78’ Γκαμπιαντίνι)
Μίλαν-Νάπολι 0-0

Κυριακή 27/1
Κιέβο-Φιορεντίνα 3-4 (38′ Στεπίνσκι, 60΄Πελίσιερ, 89′ Τζόρτζεβιτς – 4΄Μούριελ, 27′ Μπενάσι, 79′, 86′ Τσιέσα)
Μπολόνια-Φροζινόνε 0-4 (18’ Κιλιόνε, 21’, 75’ Τσάνο, 52’ Πιναμόντι)
Αταλάντα-Ρόμα 3-3 (44’ Καστάνιε, 59’ Τολόι, 71’ Ζαπάτα – 3’, 33’ Τζέκο, 40’ Ελ Σαραουί)
Πάρμα-Σπαλ 2-3 (11’ πέν., 53’ Ινγκλέζε – 70’ Βαλότι, 75’ Πετάνια, 87’ Φάρες)
Τορίνο-Ίντερ 1-0 (35’ Ιτσο)
Λάτσιο-Γιουβέντους 1-2 (59’ αυτ. Τσαν – 74’ Κανσέλο, 88’ πέν. Κριστιάνο Ρονάλντο)