ΙΤΑΛΙΑ

Η Κιέβο τιμώρησε την Ρόμα

Η ομάδα της Βερόνα βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με δύο γκολ διαφορά, αλλά ισοφάρισε στο 83’ και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στο 95’!

Η Ρόμα πίστεψε ότι το παιχνίδι με την Κιέβο είχε τελειώσει στο πρώτο ημίχρονο και το πλήρωσε δεχόμενη την ισοφάριση στο 83’, όταν διαμορφώθηκε το τελικό 2-2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο γήπεδο και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα από την Κιέβο άνοιξαν το σκορ με τον Ελ Σαράαουι στο 10’, ενώ είκοσι λεπτά αργότερα, ήρθε ο Κρισάντε για να κάνει το 2-0.

Σε γενικές γραμμές, οι «τζιαλορόσι» δεν είχαν κανένα πρόβλημα να κρατήσουν άνετα το υπέρ τους σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, αποδείχθηκαν λίγο… υπερόπτες. Η Κιέβο μείωσε με τον Μπίρσα στο 52’ και η Ρόμα, αντί να πιέσει να πετύχει και τρίτο και να τελειώσει το ματς, προτίμησε μία πιο συντηρητική προσέγγιση και απλά διαχειρίστηκε το ματς, περιμένοντας απλά να ολοκληρωθεί το 90λεπτο και να σφυρίξει ο διαιτητής.

Αυτό όμως το πλήρωσε, αφού η Κιέβο δεν παράτησε το παιχνίδι και στο 83’ έπειτα από μία… τρικυμία στο κέντρο της άμυνας της Ρόμα, έφερε το ματς στα ίσα με τον Στεπνίσκι, κάνοντας το 2-2.

Η Ρόμα απείλησε με τον Τζέκο στο 89’, όταν αστόχησε με κεφαλιά από πολύ κοντά, ενώ η Κιέβο θα μπορούσε να κλέψει τον αγώνα με τον Τζακερίνι στο 95’, όταν σε σουτ που δοκίμασε, ο Όλσεν έδιωξε με υπερένταση στέλνοντας την μπάλα και στο δοκάρι!

ΡΟΜΑ (Ε. Ντι Φραντσέσκο): Όλσεν, Κόλαραφ, Μανωλάς, Χουάν Ζέσους, Ενζονζί, Φλορέντσι (69’ Κάρσντορπ), Κρισάντε, Πελεγκρίνι (70’ Ντε Ρόσι), Ουντέρ (81’ Κλάιφερτ), Τζέκο, Ελ Σαραάουι.

ΚΙΕΒΟ (Λ. Ντ’ Άνα): Σορεντίνο, Ροσετίνι, Τόμοβιτς, Μπάρμπα, Μπάνι, Μπίρσα (81’ Λερί), Ριγκόνι (87’ Ντεπάολι), Ραντοβάνοβιτς, Όμπι (46’ Χετεμάι), Τζιακερίνι, Στεπίνσκι.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Σάββατο 15/9

Ίντερ – Πάρμα 0-1 (79’ Ντιμάρκο)

Νάπολι-Φιορεντίνα 1-0 (79’ Ινσίνιε)

Φροζινόνε-Σαμπντόρια 0-5 (10’ Κουαλιαρέλα, 47’ Καρπάρι, 54’, 86’ Ντεφρέλ, 83’ Κοβνάνσκι)