ΙΤΑΛΙΑ

Ίντερ – Φιορεντίνα 2-1: Στα ημιτελικά με Νάπολι οι Νερατζούρι (vid)

Δύσκολη νίκη για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η Ίντερ που επικράτησε 2-1 της Φιορεντίνα και προκρίθηκε στους «4» του Coppa Italia, όπου την περιμένει η Νάπολι.

Έστω και δύσκολα, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες (1-1) για το πρωτάθλημα.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν τις φάσεις τους αλλά να είναι άστοχες.

Ο Καντρέβα, όμως, ένα λεπτό πριν… βγει το ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με πλασέ σε κενή εστία έδωσε του προβάδισμα στους «νερατζούρι».

Αλλά ο Κάσερες με τη συμπλήρωση μιας ώρας έφερε το σκορ στα ίσα για την Φιορεντίνα (1-1).

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι πίεσαν και βρήκαν το γκολ με τον Μπαρέλα στο 68ο λεπτό.

Ντεμπούτο έκανε ο Κρίστιαν Έρικσεν, αγωνιζόμενος για 27 λεπτά.

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Γκοδίν, Γιανγκ, Καντρέβα (77′ Μόουζες), Βεσίνο, Μπαρέλα, Αλέξις Σάντσες (66′ Ερικσεν), Λαουτάρο Μαρτίνες, Λουκάκου (88′ Εσπόζιτο).

Φιορεντίνα (Τζουζέπε Ιακίνι): Τερατσάνο, Κάσερες, Τσεκερίνι, Ενρίκε, Λιρόλα (85′ Γκεζάλ), Μιλένκοβιτς, Μπάντελι (56′ Κουτρόνε), Μπενάσι, Πούλγκαρ, Βλάχοβιτς, Κιέζα (80′ Σοτίλ).