ΙΤΑΛΙΑ

Φιορεντίνα – Ίντερ 0-2: Στην κορυφή! (vid)

Η Ίντερ άφησε πίσω της την ήττα στον πρώτο ημιτελικό του Coppa Italia με τη Γιουβέντους κι επικράτησε 2-0 της Φιορεντίνα.

Η Ίντερ άφησε πίσω της την ήττα στον πρώτο ημιτελικό του Coppa Italia με τη Γιουβέντους, επικρατώντας 2-0 εκτός έδρας της Φιορεντίνα.

Ο Μπαρέλα έχασε σημαντική ευκαιρία στο 6′, προτού σκοράρει στο 31′ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής (50ό γκολ των φιλοξενούμενων στο πρωτάθλημα).

Η Φιορεντίνα απείλησε με ισοφάριση στο 37′, ενώ στις καθυστερήσεις του α’ μέρους η κεφαλιά του Λουκάκου πέρασε λίγο άουτ.

Με τη συμπλήρωση 6 λεπτών στο β’ ημίχρονο, ο Πέρισιτς ευχαρίστησε τον Χακίμι και από πολύ κοντά διπλασίασε το προβάδισμα της Ίντερ.

Στο 55′ ο Πέρισιτς ήταν οφσάιντ, εξ ου και το ακυρωθέν γκολ του Λουκάκου, ενώ στο 67′ ο Γκαλιαρντίνι πλησίασε στο 0-3 με κεφαλιά.

Το ματς κύλησε χωρίς πολλές συγκινήσεις, επομένως η Ίντερ προσπέρασε τη Μίλαν (σ.σ. υποδέχεται την Κροτόνε την Κυριακή) στην κορυφή της Serie A.