Ίντερ – Γιουβέντους 1-1: O Ρονάλντο τα έχει… 600 (vid)

Ισόπαλο το ντέρμπι του «Τζουζέπε Μεάτσα»

Ίντερ – Γιουβέντους 1-1: Ο Κριστιάνο Ρονάλντο χάρισε βαθμό στους πρωταθλητές!

Οι «νερατζούρι» προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ράτζα Ναϊνγκολάν.

Το 2019 Ίντερ έχει σημειώσει δύο γκολ εκτός περιοχής, αμφότερα από τον Ναϊνγκολάν.

Στο 12’ ο Μάουρο Ικάρντι άγγιξε το 2-0 με κεφαλιά, όμως ο Βόιτσιεχ Στσέσνι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Ικάρντι απείλησε ξανά στο 30’ (τον σταμάτησε ο Μπλεζ Ματουιντί), στην τελευταία καλή φάση του α’ ημιχρόνου.

Ο Ιβάν Πέρισιτς απείλησε με σουτ εκτός περιοχής στο 58’ και λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο Πορτογάλος έχασε ευκαιρία στο 60’, αλλά στο 61’ ισοφάρισε και νίκησε τον Λιονέλ Μέσι στη μάχη για το φράγμα των 600 γκολ σε συλλογικό επίπεδο (σ.σ. ο Αργεντινός έχει 598).

Παράλληλα, ο Ρονάλντο συμπλήρωσε 10 διαδοχικές σεζόν με +20 γκολ στα πρωταθλήματα που αγωνίστηκε!

Τελευταία φορά που η Ίντερ προηγήθηκε στο ημίχρονο και εν τέλει νίκησε ήταν τη σεζόν 2003-04.

Αυτό δεν έμελλε να συμβεί ούτε το Μ. Σάββατο και, μάλιστα, θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή που δεν δέχθηκε δεύτερο γκολ από τον Περέιρα.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόζιο, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Ασαμόα, Βετσίνο, Μπρόζοβιτς, Πολιτάνο (80′ Ζοάο Μάριο), Ναϊνγκολάν (74′ Βαλέρο), Πέρισιτς, Ικάρντι (82′ Μαρτίνες).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Κανσέλο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σάντρο (49′ Σπινατσόλα), Κουαδράδο, Τσαν, Πιάνιτς, Ματουιντί (60′ Κεάν), Μπερναρντέσκι (86′ Περέιρα), Κ. Ρονάλντο.