ΙΤΑΛΙΑ

Ίντερ – Κάλιαρι 4-0: «Πάρτι» και πρωτοπόρος!

Γκολ και θέαμα για την Ίντερ που βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Η Ίντερ έκανε «πάρτι» απέναντι στην Κάλιαρι, πήρε την εντός έδρας νίκη και βρίσκεται μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

«Αφεντικό» της αναμέτρησης ήταν η Ίντερ, απέναντι στην Κάλιαρι. Οι ποδοσφαιριστές του Ιντζάγκι είχαν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, έπαιζαν σχεδόν μονότερμα και πλέον βρίσκονται στην κορυφή της Serie A. Με αυτό τον τρόπο εκμεταλλεύτηκαν την γκέλα της Μίλαν που πήρε τον βαθμό κόντρα στην Ουντινέζε στο τελευταίο λεπτό.

Οι Νερατζούρι άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ. Ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε το κόρνερ και ο Αργεντινός επιθετικός με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ο τελευταίος είχε την ευκαιρία να σημειώσει και δεύτερο προσωπικό γκολ, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι στο 44ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι «έλαμψαν». Στο 50ο λεπτό ο Αλέξις Σάντσες με εκπληκτικό βολέ στην κίνηση έκανε το 2-0 στην αναμέτρηση.

Σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Τσαλχάνογλου στο 66ο λεπτό, κάνοντας το 3-0. Ο Τούρκος άσος με ατομική ενέργεια και καταπληκτικό μακρινό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης.

Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι με τον Λαουτάρο Μαρτίνες. Κατέβασε όμορφα τη μπάλα με το στήθος και πλάσαρε ιδανικά για να σκοράρει για δεύτερη φορά στη συνάντηση.