ΙΤΑΛΙΑ

Ίντερ – Μίλαν 1-2: Ο Ιμπραΐμοβιτς… υπέταξε τους νερατζούρι (vid)

Ήταν ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, σημειώνοντας δύο τέρματα, πριν καν συμπληρωθούν είκοσι λεπτά αγώνα.

Με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να έχει τρελά κέφια, η Μίλαν επικράτησε της Ίντερ, στο ντέρμπι του Μιλάνου, με 1-2, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Η επιστροφή του Σουηδού σούπερ σταρ της Μίλαν στην ομάδα, έπειτα και την «περιπέτεια» που είχε με τον κορονοϊό, έφερε και την πολυπόθητη νίκη, σε ένα σπουδαίο ντέρμπι της Serie A.

Στο 12′, μετά από δική του προσποίηση, κέρδισε πανέξυπνα το καθαρό πέναλτι του Κολάροφ και παρά την απόκρουση του Χαντάνοβιτς, με δεύτερη ευκαιρία άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας το 24ο σερί ματς που η Μίλαν σκοράρει σε παιχνίδι τη Serie A, ρεκόρ 47 χρόνων!

Tρία λεπτά αργότερα, ο Ραφαέλ Λεάο τα έκανε όλα σωστά στην κούρσα του και με σέντρα ακριβείας, τροφοδότησε τον Ζλάταν που εκτέλεσε τον Χαντάνοβιτς για το 0-2.

Με αυτό το γκολ, ο Σουηδός έφτασε τα 9 τέρματα στα ντέρμπι του Μιλάνου και ισοφάρισε το ρεκόρ του Σίλβιο Πιόλα, σκοράροντας για 4η φορά 2+ γκολ στη Serie A μετά τα 38 του χρόνια!

Το κρεσέντο του Ζλάταν προκάλεσε ψυχρολουσία στο σύνολο του Αντόνιο Κόντε, που πλήρωσε τα πολλά αμυντικά κενά, απόρροια και των πολλών απουσιών λόγω Covid-19 (Σκρίνιαρ, Μπαστόνι, Γιανγκ).

Ωστόσο, σταδιακά ήρθε η αντίδραση, η οποία κορυφώθηκε με το γκολ του Λουκάκου στο 28′ μετά την ασίστ του Πέρισιτς.

Αλλα μέχρι εκεί για τους νερατζούρι που γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα, σε αντίθεση με τη Μίλαν που διεύρυνε το απόλυτο με 4χ4.

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόζιο, Ντε Φράι, Κολάροφ, Χακίμι, Μπρόζοβιτς (67′ Έρικσεν), Βιδάλ (83′ Σάντσες), Πέρισιτς, Μπαρέλα, Μαρτίνες, Λουκάκου

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Μπενασέρ, Κεσιέ (87′ Τονάλι), Σελεμέκερς (62′ Καστιγιέχο), Τσαλχάνογλου, Λεάο (62′ Κρούνιτς), Ιμπραΐμοβιτς

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ίντερ – Μίλαν 1-2: Ο Ιμπραΐμοβιτς… υπέταξε τους νερατζούρι (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.