ΙΤΑΛΙΑ

Ίντερ – Νάπολι 3-2: Της έσπασε το αήττητο στο ρεκόρ του Μέρτενς – Η βαθμολογία της Serie A

Η Ίντερ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά ανέτρεψε τα δεδομένα

Έπειτα από 21 διαδοχικά ματς στη Serie A χωρίς ήττα, η Νάπολι έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από το Μιλάνο, αφού η Ίντερ τη νίκησε με 3-2.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «νερατζούρι» πλησίασαν τον σημερινό τους αντίπαλο (και πρωτοπόρο) στο -4, ενώ έπιασαν τη Μίλαν, που έχασε χθες στη Φλωρεντία, στη 2η θέση.

Αναφορικά με τον αγώνα, οι γηπεδούχοι έστειλαν προειδοποιητική βολή στο 7ο λεπτό με την κεφαλιά του Λαουτάρο που πέρασε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι, αντίθετα, μπήκαν κατευθείαν στο «ψητό», αφού στο 17′ ο Πιοτρ Ζιελίνσκι άνοιξε το σκορ.

Η Ίντερ, πάντως, δεν πτοήθηκε απ’ αυτό – τουναντίον ισοφάρισε με πέναλτι του Χακάν Τσαλχάνογλου στο 25′

Έκτοτε, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και απείλησαν με τους Λαουτάρο (36′), Νικολό Μπαρέλα (42′), Χοακίν Κορέα (43′), προτού ανατρέψουν τα δεδομένα.

Το ρολόι σημάδευε το 44ο λεπτό, όταν ο Ιβάν Πέρισιτς, έπειτα από ασίστ του Τσαλχάνογλου, έδωσε το προβάδισμα στην Ίντερ.

Από τον Μάρτιο και το ματς με τη Σασουόλο είχε να δεχθεί δύο γκολ σε πρώτο ημίχρονο επιπέδου Serie A η Νάπολι.

Η Ίντερ έριξε το τελευταίο οχυρό του Top 5

Ο Μίλαν Σκρίνιαρ αποδείχθηκε καταλυτικός στο ξεκίνημα του β’ μέρους, όταν οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση.

Παράλληλα, στο 51′, o Σλοβάκος συγκρούστηκε με τον Βίκτορ Όσιμεν, ο οποίος υποχρεώθηκε να εγκαταλείψει τον αγωνιστικό χώρο.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κορέα τροφοδότησε τον Λαουτάρο κι εκείνος έδωσε αέρα δύο γκολ στην ομάδα του.

Στο 75′, ο Λουτσιάνο Σπαλέτι έριξε στη μάχη τους Ντρις Μέρτενς και Ελίφ Έλμας, σε μία απέλπιδα προσπάθεια να σώσει την παρτίδα.

Μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο Βέλγος μείωσε και έδωσε ενδιαφέρον στη σημαντικότερη αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής.

Όπως αποδείχθηκε, αυτό το γκολ απλώς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, όμως ήταν ιδιαίτερα σημαντικό.

Κι αυτό γιατί τον έχρισε αρχισκόρερ της Νάπολι σε επίπεδο Serie A με 103 γκολ, έναντι 102 του θρυλικού Αντόνιο Βόγιακ, ρεκόρ που κρατούσε από τη δεκαετία του 1930!

Το φινάλε, πάντως, είχε συγκινήσεις, καθώς ο Φαμπιάν Ρουίς απέτρεψε το 4-2 από τον Ιβάν Πέρισιτς στο 86′ και ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς είπε «όχι» στην κεφαλιά του Μάριο Ρουί.

Αυτό το αποτέλεσμα σημαίνει ότι πλέον και οι 98 ομάδες των πέντε κορυφαίων ευρωπαϊκών κατηγοριών μετρούν από τουλάχιστον μία ήττα στο πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Σάββατο (20/11)

Αταλάντα – Σπέτσια 5-2 (18’, 41’ Πάσαλιτς, 38’ πέν. Ζαπάτα, 83’ Μουριέλ, 89’ Μαλινόφσκι – 11’, 90+1′ Ενζολά)

Λάτσιο – Γιουβέντους 0-2 (21′ πέν., 82′ πέν. Μπονούτσι)

Φιορεντίνα – Μίλαν 4-3 (15’ Ντάνκαν, 45+1’ Σαπονάρα, 60’, 85’ Βλάχοβιτς – 62’, 67’ Ιμπραΐμοβιτς, 90+6’ αυτ. Βενούτι)

Κυριακή (21/11)

Σασουόλο – Κάλιαρι 2-2 (37′ Σκαμάτσα, 52′ πεν. Μπεράρντι – 40′ Μπαλντέ, 56′ πεν. Ζοάο Πέδρο)

Μπολόνια – Βενέτσια 0-1 (61′ Οκερέκε)

Σαλερνιτάνα – Σαμπντόρια 0-2 (40′ αυτ. Ντι Τάτσιο, 43′ Καντρέβα)

Ίντερ – Νάπολι 3-2 (25′ πεν. Τσαλχάνογλου, 44′ Πέρισιτς, 61′ Λαουτάρο – 17′ Ζιελίνσκι, 78′ Μέρτενς)

Τζένοα – Ρόμα 21:45