ΙΤΑΛΙΑ

Ίντερ-Τζένοα 4-0: Παράσταση για ένα ρόλο

Χωρίς να βγει την παραμικρή αντίσταση, η Ίντερ διέλυσε με 4-0 τη Τζένοα και βρέθηκε ξανά στην κορυφή παρέα με τη Γιουβέντους.

Ένα δίλεπτο χρειάστηκε ουσιαστικά η Ίντερ, προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο της προτελευταία της βαθμολογίας, Τζένοα.

Οι «νερατζούρι» άνοιξαν το σκορ με τον Ρομέλου Λουκάκου στο 31΄, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ρομπέρτο Γκαλιαρντίνι διπλασίασε τα τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η υπόθεση-νίκη τελείωσε και τυπικά με ακόμη δύο γκολ από τον Βέλγο και τον 18χρονο Εσπόζιτο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Φιορεντίνα – Ρόμα 1-4: Έκανε πλάκα στη Φλωρεντία (vid)

Νωρίτερα η Ουντινέζε πήρε σημαντική νίκη, επικρατώντας με 2-1 της Κάλιαρι, στην πρώτη της νίκη μετά τις 3 Νοέμβρη! Ο Μπάμπης Λυκογιάννης συμπεριλήφθηκε στο αρχικό σχήμα της Κάλιαρι, ωστόσο αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Λούκα Πελεγκρίνι.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Τετάρτη 18/12
Σαμπντόρια-Γιουβέντους 1-2 (35’ Καπράρι – 19’ Ντιμπάλα, 45’ Ρονάλντο)

Παρασκευή 20/12
Φιορεντίνα-Ρόμα 1-4 (34’ Μπαντέλι / 19’ Τζέκο, 21’ Κολάροφ, 73’ Πελεγκρίνι, 88’ Τζανιόλο)