ΙΤΑΛΙΑ

Η Γιουβέντους «χτύπησε» στο τέλος (vids)

Οι πρωταθλητές Ιταλίας επικράτησαν 2-0 της Φροζινόνε στο «Μπενίτο Στίρπε»

Σημειώνοντας δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Γιουβέντους έκαμψε την αντίσταση της Φροζινόνε με 2-0 και διατήρησε το απόλυτο σε πέντε αναμετρήσεις.

Οι προτελευταίοι της βαθμολογίας γηπεδούχοι μετρούσαν 0-10 συντελεστή τερμάτων πριν από το ματς, όμως ο Σπορτιέλο και οι αμυντικοί του δεν λύγιζαν.

Η Γιουβέντους έχασε μερικές κλασικές ευκαιρίες μέχρι το 81′, όταν μετά από σουτ που κόντραρε, ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ από κανονική θέση (έγινε χρήση του VAR).

Το τελικό 0-2 έγραψε ο Μπερναρντέσκι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από λάθος της Φροζινόνε στη μεσαία γραμμή και ιδανική αντεπίθεση.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ: Σπορτιέλο, Τζαμπάνο, Γκολντανίγκα, Σάλαμον, Καπουάνο, Μολινάρι, Τσίμπσα, Μαϊέλο (48′ Κρίσετιγκ), Χάλφρεντσον (85′ Κασάτα), Κάμπελ (71′ Τσιάνο), Πέριτσα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέζνι, Ρουγκάνι, Αλεξ Σάντρο, Κουαδράδο (69’ Ζοάο Κανσέλο), Πιάνιτς, Τζαν, Μπεντανκούρ (56’ Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα, Κ. Ρονάλντο, Μάντζουκιτς (85’ Ματουιντί).

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/9)

Σασουόλο – Έμπολι 3-1 (13’ Μπόατενγκ, 57’ Φεράρι, 85’ Ντι Φραντσέσκο – 1’ Καπούτο)

Σάββατο (22/9)

Πάρμα – Κάλιαρι 2-0 (20’ Ινγκλέζε, 47’ Ζερβίνιο)

Φιορεντίνα – ΣΠΑΛ 3-0 (18’ Πιάτσα, 28’ Μιλένκοβιτς, 56’ Κιέζα)

Σαμπντόρια – Ίντερ 0-1 (90+4′ Μπρόζοβιτς)

Κυριακή (23/9)

Τορίνο – Νάπολι 1-3 (51’ πέν. Μπελότι  / 4’, 59’ Ινσίνιε, 20’ Βέρντι)

Μπολόνια – Ρόμα 2-0 (36’ Ματιέλο, 59’ Σανταντέρ)

Κιέβο – Ουντινέζε 0-2 (76’ Ντε Πάουλ, 90’ Λασάνια)

Λάτσιο – Τζένοα 4-1 (7’ Σαϊσέντο, 23’, 89’ Ιμόμπιλε, 53’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς – 46΄Πιάτεκ)

Μίλαν – Αταλάντα 2-2 (2′ Ιγκουαΐν, 61′ Μποναβεντούρα / 54′ Πάπου Γκόμες, 90’+1′ Ριγκόνι)

Φροζινόνε – Γιουβέντους 0-2 (81′ K. Ρονάλντο, 90+4′ Μπερναρντέσκι)