ΙΤΑΛΙΑ

Με οδηγό τον Ιμόμπιλε, «λάμψη» από Ίλιτσιτς (vid)

H Λάτσιο στην 3η θέση, «πάρτι» η Αταλάντα στη Βερόνα
Με οδηγό τον Ιμόμπιλε,  «λάμψη» από Ίλιτσιτς (vid)

Η Λάτσιο, έστω και στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να «δραπετεύσει» από το «Ένιο Ταρντίνι», νικώντας την Πάρμα με 2-0 και προσπέρασε την Ίντερ στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε με εκτέλεση πέναλτι στο 81’ και ο Κορέα στο 90+4’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, με τη Λάτσιο να φθάνει στην 6η νίκη της. Ο Ιμόμπιλε έφθασε στα πέντε γκολ, στα πέντε τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Στο «Μπεντεγκότι» της Βερόνα, η Αταλάντα έστησε «πάρτι» με αντίπαλο την ουραγό Κιέβο. Η ομάδα του Μπέργκαμο έφθασε σε ένα εντυπωσιακό 5-1, με τον Γιόσιπ Ίλιτσιτς να πετυχαίνει χατ  τρικ.

Το εκπληκτικό με τον 30χρονο Σλοβένο επιθετικό είναι ότι πετυχαίνει για δεύτερη φορά τρία γκολ στο «Μπεντεγκότι». Το προηγούμενο είχε επιτευχθεί απέναντι στη συμπολίτισσα Ελλάς Βερόνα, τον περασμένο Μάρτιο.

Η Κιέβο μένοντας και με 10 παίκτες από το 40ό λεπτό (2η κίτρινη ο Μπάρμπα) κι έχοντας μείνει πίσω 2-0 στο σκορ, κατέρρευσε.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στην Μπολόνια, με το γηπεδούχο ομάδα να σώζει τον βαθμό της ισοπαλία, 2-2, κόντρα στην Τορίνο, που προηγήθηκε 2-0 στο 54’.

Νωρίτερα, ισοπαλία με έξι γκολ έβγαλε το παιχνίδι ανάμεσα στην Φροζινόνε και την Εμπολι. Η Εμπολι με ανατροπή προηγήθηκε 2-1, με τη δική της ανατροπή η Φροζινόνε έκανε το 3-2, με την μπίλια να κάθεται στο 3-3.

To πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής

Σάββατο (20/10)
Ρόμα – ΣΠΑΛ 0-2 (38′ πέν. Πετάνια, 56′ Μπονιφάτσι)
Γιουβέντους – Τζένοα 1-1 (18’ Κριστιάνο Ρονάλντο – 67’ Μπέσα)
Ουντινέζε – Νάπολι 0-3 (14’ Ρουίθ, 82’ πέν. Μέρτενς, 85’ Ρογκ)

Κυριακή (21/10)
Φροζινόνε- Έμπολι 3-3
(8’ αυτ. Σιλβέστρε, 54’ πέν., 63’ Τσοφάνι – 32’ Ζάιτς, 48’ Σιλβέστρε, 79’ Ουτσάν)

Κιέβο- Αταλάντα 1-5  (84’ πέν. Μπίρσα – 25’ Ντε Ρουν, 28’, 50’, 52’ Ίλιτσιτς, 72’ Γκόσενς)

Μπολόνια- Τορίνο 2-2 (59’ Σανταντέρ, 77’ Καλαμπρέζι – 13’ Φαλκέ, 54’ Μπαζέλι)

Πάρμα- Λάτσιο 0-2 (81’ πέν. Ιμόμπιλε, 90+4’ Κορέα)

Φιορεντίνα – Κάλιαρι 19:00

Ίντερ – Μίλαν 21:30