ΙΤΑΛΙΑ

Μπενεβέντο – Λάτσιο 1-1: Κι άλλη γκέλα (vid)

Στα προηγούμενα ματς η Λάτσιο δεν κατάφερνε να νικήσει εντός, αλλά επικρατούσε εκτός έδρας.

Επιβλήθηκε 4-3 της Τορίνο, 2-0 της Κροτόνε και 2-1 της Σπέτσια, ενώ στη Ρώμη κατέγραφε 1-1 με τη Γιουβέντους, 1-3 από την Ουντινέζε και 1-2 από τη Βερόνα.

Την Τρίτη (15/12) ήρθε η ώρα να στραβοπατήσει και εκτός έδρας, συγκεκριμένα στην έδρα της Μπενεβέντε με σκορ 1-1.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 6′ με τον Λαπαντούλα, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δοκάρι του Λουίς Αλμπέρτο στο 22′ και γκολ του Ιμόμπιλε στο 25′.

Προς το τέλος του ημιχρόνου, πάντως, η Μπενεβέντο ανέβασε ρυθμό και ευτύχησε να ισοφαρίσει στην εκπνοή με τον Σκιαταρέλα.

Mε κύριο εκφραστή πολλών προσπαθειών τον Λουίς Αλμπέρτο, η Λάτσιο πλησίασε στο δεύτερο γκολ, όμως το 1-1 παρέμενε.

Ο Αντρέας Περέιρα απείλησε στο 84′, ενώ στον αντίποδα ο Ιονίτσα τέσταρε τα αντανακλαστικά του Ρέινα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το σκορ δεν άλλαξε, εν αντιθέσει με την αριθμητική ισορροπία, καθώς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο σκόρερ Σκιαταρέλα.