ΙΤΑΛΙΑ

Λάτσιο – Μπολόνια 2-1: Πήραν φόρα οι Λατσιάλι

Με την ψυχολογία ανεβασμένη από τη νίκη στο Champions League

Με την ψυχολογία ανεβασμένη από τη νίκη στο Champions League επί της Ντόρτμουντ.

Η Λάτσιο τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Μπολόνια, αλλά κατάφερε να τη λυγίσει με 2-1 και να επιστρέψει στις νίκες στη Serie A’ μετά από έναν μήνα και τη νίκη της στην πρεμιέρα κόντρα στην Κάλιαρι.

Ακολούθησαν τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα με βαρύ απολογισμό (2-8), αλλά η μεγάλη νίκη στο Champions League επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ φάνηκε ικανή να αλλάξει τα πράγματα για τους Λατσιάλι.

Κι έτσι έγινε. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι μπορεί να δέχτηκε πολλές φάσεις από τη Μπολόνια και να γλίτωσε το 0-1 στο 13’ αφού το γκολ του Σβάνμπεργκ ακυρώθηκε, αλλά ήταν αποτελεσματική.

Πρώτα με τον Λουίς Αλμπέρτο να κάνει τρομερή ατομική προσπάθεια και άψογο τελείωμα στο 54′.

Και μετά με τον Ιμόμπιλε να σκοράρει στο 76′ για το 2-0.

Η Μπολόνια πρόσθεσε άγχος στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Ντε Σιλβέστρι, ζήτησαν δύο φορές πέναλτι στο φινάλε αλλά ο διαιτητής τους το αρνήθηκε και η Λάτσιο επέστρεψε τελικά στις νίκες στο πρωτάθλημα μετά από τρεις αγώνες.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή 23/10

Σασουόλο-Τορίνο 3-3 (71′ Τζούριτσιτς, 84′ Κίρικες, 85′ Καπούτο / 33′ Λίνετι, 77′ Μπελότι, 79′ Λούκιτς)

Σάββατο 24/10

Αταλάντα-Σαμπντόρια 1-3 (80’ πεν. Ζαπάτα – 13’ Κουαλιαρέλα, 59’ Θόρσμπι, 90’+2’ Γιάνκτο)
Τζένοα-Ίντερ 0-2 (64’ Λουκάκου, 79’ Ντ’ Αμπρόσιο)
Λάτσιο-Μπολόνια (54′ Λουίς Αλμπέρτο, 76′ Ιμόμπιλε / 90’+1′ Ντε Σιλβέστρι)