ΙΤΑΛΙΑ

Λάτσιο – Μίλαν 0-0: Η πρόκριση στο Σαν Σίρο (vid)

Τα πάντα ανοικτά για τη ρεβάνς

Λάτσιο και Μίλαν τέθηκαν αντιμέτωπες πέρυσι στους διπλούς ημιτελικούς του Κυπέλλου: 0-0 και τα δύο παιχνίδια και η παράταση στη ρεβάνς, με τη Μίλαν να παίρνει την πρόκριση στα πέναλτι.

Σαν να μην πέρασε μια μέρα, καθώς ο πρώτος ημιτελικός και της φετινής σεζον του Coppa Italia είχε ακριβώς της ίδια κατάληξη.

Η ομάδα του Σιμόνε Ινζάγκι προερχόταν από αποκλεισμό από το Europa League στη Σεβίλλη και έψαχνε αντίδραση, αλλά και σκορ πρόκρισης.

Από την άλλη πλευρά, οι “ροσονέρι” έχουν πάρει τα πάνω τους με τον “δαιμονισμένο” Πιόντεκ να σκοράρει κατά ρυπάς και ήθελαν στο Ολίμπικο να πετύχουν τουλάχιστον ένα γκολ.

Και μολονότι τους παρουσιάστηκε μια τεράστια ευκαιρία για να κάνουν το αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στον τελικό με δεδομένα τα τεράστια προβλήματα της Λάτσιο στην άμυνα, εντούτοις δεν τα κατάφεραν.

Η “λευκή ισοπαλία” αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς ανάμεσα σε Λάτσιο και Μίλαν εν όψει της επανάληψης στο Σαν Σίρο, εκεί όπου θα παιχτεί η συμμετοχή στον τελικό.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «λατσιάλι» είχαν την καλύτερη στιγμή, όταν στο 27′ ο Ιμόμπιλε δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, από εξαιρετική θέση!

Στην επανάληψη, τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργήσουν φάσεις.

Το σουτ του Ιμόμπιλε σταμάττησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ντοναρούμα, αλλά να υποδεικνύεται οφσάιντ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λάτσιο – Μίλαν 0-0: Η πρόκριση στο Σαν Σίρο (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.