ΙΤΑΛΙΑ

Λάτσιο – Μίλαν 3-0: Θρίαμβος και «σκοτωμός» στη βαθμολογία

Η Λάτσιο επιβλήθηκε της Μίλαν με 2-0 για την 33η αγωνιστικής της Serie A και φούντωσε ακόμα περισσότερο τη «φωτιά» στην...ουρά της βαθμολογίας.

Η Λάτσιο επιβλήθηκε της Μίλαν με 3-0 για την 33η αγωνιστικής της Serie A και φούντωσε ακόμα περισσότερο τη «φωτιά» στην…ουρά της βαθμολογίας.

Η Λάτσιο πήρε το τρίποντο κόντρα στη Μίλαν, που αγωνίστηκε χωρίς τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στη σύνθεσή της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με φάσεις εκατέρωθεν. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν μόλις στο πρώτο λεπτό, αλλά ο Τσαλχάνογλου νικήθηκε από τον Ρέινα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε η…τιμωρία των γηπεδούχων. Ο Κορέα «εκτέλεσε» ιδανικά τον Ντοναρούμα, αποφεύγοντάς τον, και άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό της συνάντησης.

Η Λάτσιο είχε τη ψυχολογία με το μέρος της και έχασε μαζικά χαμένες ευκαιρίες. Ο Ντοναρούμα στο 5ο λεπτό αρνήθηκε το γκολ στον Ιμόμπιλε. Στο 12′ ο Κορέα έστειλε την μπάλα από καλή θέση άουτ.

Στο 31′ ο Τσαλχάνογλου «απάντησε» μετά από ώρα για την ομάδα του, με το σουτ του να καταλήγει άουτ. Στο 43ο λεπτό, η Λάτσιο έκανε το 2-0 με τον Λαζάρι, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μετά τη χρήση VAR.

Ο Μάντζουκιτς θα μπορούσε να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρέινα στις καθυστερήσεις του πρώτο μέρους.

Εκεί που όλοι πίστευαν πως η Μίλαν θα έμπαινε αποφασισμένη για την ισοφάριση ήρθε η ψυχρολουσία. Έπειτα από περιπετειώδη τρόπο το δεύτερο γκολ του Κορέα στο 51ο λεπτό μέτρησε κανονικά, κάνοντας το 2-0, με δυνατό σουτ.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους παίκτες του Πιόλι να δείχνουν απογοητευμένοι από την έκβαση του παιχνιδιού. Ο Ιμόμπιλε ήρθε να δώσει τη χαριστική βολή στο 87ο λεπτό, σημειώνοντας το τελικό 3-0 με όμορφο σουτ.

Το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής της Serie A

Σάββατο 24 Απριλίου

Τζένοα – Σπέτσια 2-0 (62′ Σκαμάκα, 86′ Σομουρόντοφ)

Πάρμα – Κροτόνε 3-4 (29′ Ερνάνι, 49′ Ζερβινιό, 54′ Μιχάιλα / 14′ Μαγκαγιάν, 42′ 69. πεν. Σίμι, 45+1′ Ουνάς)

Σασουόλο – Σαμπντόρια 1-0 (69′ Μπεράρντι)

Κυριακή 25 Απριλίου

Μπενεβέντο – Ουντινέζε 2-4 (34′ πεν. Βιόλα, 83′ Λαπαντούλα / 4′ Μολίνα, 31′ Αρσλάν, 49′ Λάρσεν, 73′ Μπράαφ)

Φιορεντίνα – Γιουβέντους 1-1 (29′ πεν. Βλάχοβιτς / 46′ Μοράτα)

Ίντερ – Βερόνα 1-0 (76′ Νταρμιάν)

Κάλιαρι – Ρόμα 3-2 (4′ Λυκογιάννης, 57′ Μαρίν, 64′ Πέδρο / 27′ Πέρεθ, 69′ Φάσιο)

Αταλάντα – Μπολόνια 5-0 (22′ Μαλινόφσκι, 44′ πεν. Μουριέλ, 57′ Φρόιλερ, 59′ Σαπάτα, 73’Μίραντσουκ)