Λάτσιο – Ρόμα 1-1: Δύο γκολ και… έξι δοκάρια! (vid)

Ισόπαλο το Derby della Capitale

Λάτσιο – Ρόμα 1-1: Έσπασαν τα δοκάρια οι Ρωμαίοι!

Καταρχήν αυτή ήταν η πρώτη φορά στην Ιστορία που οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες σε μία από τις πρώτες δύο αγωνιστικές της σεζόν.

Επίσης, ήταν η πρώτη φορά από την εποχή που η Opta άρχισε να καταγράφει στατιστικά (2004-05), όπου υπήρξαν πέντε δοκάρια σε ένα ημίχρονο σε αγώνα επιπέδου Serie A!

Λούκας Λέιβα, Τσίρο Ιμόμπιλε, Χοακίν Κορέα από τη μία, Νικολό Τζανιόλο (δις) από την άλλη.

Βέβαια υπήρξαν και γκολ, αρχής γενομένης από το εύστοχο πέναλτι του Αλεκσάνταρ Κολάροφ στο 17’ (καταλογίστηκε λόγω χεριού του Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς).

Η ισοφάριση 1-1 ήρθε στο 58ο λεπτό με τον Λουίς Αλμπέρτο, αλλά το σκορ στα… δοκάρια έγινε 4-2 προς το φινάλε και η Λάτσιο έχασε την ευκαιρία να επικρατήσει.

Με 21 τελικές στο α’ ημίχρονο (ρεκόρ σε Derby della Capitale από το 2004-05) και 34 στο σύνολο, εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς τι ματς έγινε.

ΛΑΤΣΙΟ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Στρακόσα, Λουίζ Φελίπε, Ατσέρμπι, Ράντου, Λατσάρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (71′ Παρόλο), Λούκας Λέιβα, Λούλιτς (78′ Γιόνι), Λουίς Αλμπέρτο, Κορέα, Ιμόμπιλε.

ΡΟΜΑ (Πάουλο Φονσέκα): Πάου Λόπεθ, Τζαπακόστα, Μαντσίνι, Φάσιο, Κολάροφ, Πελεγκρίνι, Κριστάντε, Τζανιόλο (79′ Σαντόν), Ουντέρ (67′ Παστόρε), Φλορέντσι (88′ Ντιαβαρά), Τζέκο.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή 30/8

Μπολόνια – ΣΠΑΛ 1-0 (90+3’ Σοριάνο)

Σάββατο 31/8

Μίλαν – Μπρέσια 1-0 (12′ Τσαλχάνογλου)

Γιουβέντους – Νάπολι 4-3 (16’ Ντανίλο, 19’ Ιγκουαΐν, 62’ Κρ. Ρονάλντο, 90+3’ αυτ. Κουλιμπαλί – 66’ Μανωλάς, 68’ Λοθάνο, 81’ Ντι Λορέντσο)

Κυριακή 1/9

Λάτσιο – Ρόμα 1-1 (58’ Λουίς Αλμπέρτο – 17’ πέν. Κολάροφ)

20 ΣΠΑΛ 2 0 2 4

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λάτσιο – Ρόμα 1-1: Δύο γκολ και… έξι δοκάρια! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.