ΙΤΑΛΙΑ

Λάτσιο – Σασουόλο 1-2: Στο καναβάτσο στις καθυστερήσεις!

Σοκ στο φινάλε για τη Λάτσιο, που έχασε με 2-1 από τη Σασουόλο και αποχαιρετά τον τίτλο. Η Λάτσιο προηγήθηκε αλλά στη συνέχεια… ξεφούσκωσε και στο 92′ ο Καπούτο χάρισε στην Σασουόλο μεγάλη νίκη στο Ολίμπικο (1-2) βάζοντας τέλος σε κάθε όνειρο των Ρωμαίων. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ιμόμπιλε είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει...

Σοκ στο φινάλε για τη Λάτσιο, που έχασε με 2-1 από τη Σασουόλο και αποχαιρετά τον τίτλο.

Η Λάτσιο προηγήθηκε αλλά στη συνέχεια… ξεφούσκωσε και στο 92′ ο Καπούτο χάρισε στην Σασουόλο μεγάλη νίκη στο Ολίμπικο (1-2) βάζοντας τέλος σε κάθε όνειρο των Ρωμαίων.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ιμόμπιλε είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Η Σασουόλο σκόραρε στο 10′ αλλά ο διαιτητής πήρε τη βοήθεια του VAR και ακύρωσε το γκολ. Δύο λεπτά μετά ο Ντζούρισιτς σούταρε, η μπάλα κόντραρε και χτύπησε στο δοκάρι του Στρακόσα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Γιουβέντους: Παραχωρεί τρεις παίκτες για τον Τραορέ της Γουλβς (vid)

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε όμως στο 33′ η Λάτσιο άνοιξε το σκορ. Ο Λουίς Αλμπέρτο σούταρε, η μπάλα βρήκε σε σώμα και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 40′ ο Τραορέ βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Τελικά στο 52′ η Σασουόλο έφτασε στην ισοφάριση με τον Καπούτο να κόβει για τον Ρασπαντόρι και αυτός να γράφει το 1-1. Οκτώ λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλή ευκαιρία με Μίλντιρ και Ντζούρισιτς.

Tελικά στο 90+1’ ο Κυριακόπουλος σέντραρε από αριστερά, ο Φεράρι πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Καπούτο με νέα κεφαλιά σε κενό τέρμα, έγραψε το 1-2.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Μπαστός, Ατσέρμπι, Ράντου, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (67’ Λούκας Λέιβα), Παρόλο, Αλμπέρτο (83’ Αντεκάνιε), Λατσάρι, Λουκάκου (46’ Γιόνι), Καϊσέδο (61’ Κατάλντι), Ιμόμπιλε.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Τόλιαν (46’Μίλντιρ), Σάντος, Φεράρι, Κυριακόπουλος, Μπουραμπιά, Λοκατέλι, Τραορέ (46’Καπούτο), Ντζούρισιτς (68’ Αρασλίν), Μπογκά (79’ Ροζέριο), Ρασπαντόρι (89’ Μανιάνι).