ΙΤΑΛΙΑ

Μίλαν – Μπολόνια 5-1: «Κλειδώνει» την Ευρώπη

Αγκαλιά με ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο η ομάδα του Στέφανο Πιόλι. Η Μίλαν συνέτριψε με σκορ 5-1 τη Μπολόνια για την 34η αγωνιστική και έφτασαν τους 56 βαθμούς, που την φέρνουν μόνη στην έκτη προνομιούχο θέση, που οδηγεί στο Europa League. Με δεδομένο ότι και η 7η δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο λόγω της κατάκτησης του Κυπέλλου από...

Αγκαλιά με ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο η ομάδα του Στέφανο Πιόλι.

Η Μίλαν συνέτριψε με σκορ 5-1 τη Μπολόνια για την 34η αγωνιστική και έφτασαν τους 56 βαθμούς, που την φέρνουν μόνη στην έκτη προνομιούχο θέση, που οδηγεί στο Europa League.

Με δεδομένο ότι και η 7η δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο λόγω της κατάκτησης του Κυπέλλου από τη Νάπολι (7η με 53 και ματς λιγότερο), η ομάδα του Στέφανο Πιόλι απέχει 8 βαθμούς από τη Σασουόλο, η οποία άφησε βαθμούς στη Σαρδηνία (1-1 με την Κάλιαρι).

Στο 24’ έδειχναν να απλοποιούν τα πράγματα, καθώς ο Τσαλχάνογλου έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων. Οι «ροσομπλού» δεν είχαν σκοπό να πέσουν αμαχητί και ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου, μείωσαν με τον Τομιγιάσου σε 2-1.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι έκαναν άλλο ένα βήμα για τη νίκη, πετυχαίνοντας τρίτο γκολ με τον Μπενασέρ στο 49’.

Οχτώ λεπτά αργότερα, ο Ρέμπιτς έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του.

Στο τελευταίο ημίωρο, η Μίλαν έκανε συντήρηση δυνάμεων, αλλά στο φινάλε πέτυχε άλλο ένα γκολ με τον Καλάμπρια, που «έγραψε» το τελικό 5-1.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Σάββατο 18/7

Βερόνα-Αταλάντα 1-1 (59’ Πεσίνα – 50’ Ζαπάτα)
Κάλιαρι-Σασουόλο 1-1 (63’ Ζοάο Πέδρο – 13’ Καπούτο)
Μίλαν-Μπολόνια 5-1 (10’ Σαλεμάκερς, 24’ Τσαλχάνογλου, 49’ Μπενασέρ, 57’ Ρέμπιτς, 90’ Καλάμπρια – 44’ Τομιγιάσου)