ΙΤΑΛΙΑ

Μίλαν – Φιορεντίνα 2-0: Ασταμάτητη και χωρίς τον Ιμπραΐμοβιτς

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς ήταν στα πιτς, αλλά η Μίλαν δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 2-0 επί της Φιορεντίνα και να ισοφαρίσει το κορυφαίο αήττητο σερί της ιστορίας της (29 ματς)

Non-stop οι «ροσονέρι» συνεχίζουν την εντυπωσιακή τους πορεία στη Serie A.

Η Μίλαν επικράτησε εντός έδρας με σκορ 2-0 της Φιορεντίνα στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής, έφτασε τους 23 βαθμούς και σε απόσταση πέντε από τη δεύτερη Ίντερ.

Από το κακό στο χειρότερα οι «βιόλα» που είναι στα τελειώματα της βαθμολογίας και αν δεν προσέξουν μπορεί να μπουν σε… μπελάδες.

Η απουσία του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς προκάλεσε έκδηλη ανησυχία στο στρατόπεδο της Μίλαν, καθώς ο Σουηδός σούπερ σταρ είναι πραγματικά αναντικατάστατος. Ωστόσο, οι Ροσονέρι βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το τρίποντο και ισοφάρισαν το κορυφαίο αήττητο σερί τους με 29 αγωνιστικές (σ.σ.: από το 1972-’73) και πάνε για ιστορικό ρεκόρ…

Ο Ρομανιόλι στο 17ο λεπτό μετά την κεφαλιά του Κεσί άνοιξε το σκορ για την Μίλαν, με τον Κεσί να σκοράρει έντεκα λεπτά αργότερα από το σημείο του πέναλτι για το 2-0.

Στο 40ο λεπτό η Μίλαν κέρδισε νέο πέναλτι, αλλά αυτή τη φορά ο Κεσί δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντραγκόφσκι, με τους ροσονέρι να κατεβάζουν ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ντοναρούμα, Κιάερ, Ρομανιόλι, Καλάμπρια, Ερναντές, Κεσί, Τονάλι (82′ Χάουγκε), Σαλεμέκερς, Τσαλχάνογλου, Μπραΐμ Ντίαθ (75′ Κρούνιτς), Ρέμπιτς.

Φιορεντίνα (Τσέζαρε Πραντέλι): Ντραγκόφσκι, Κάσερες (60′ Λιρόλα), Μπιράγκι, Πεστέλα, Μιλένκοβιτς, Αμραμπατ, Πούλγκαρ, Καστροβίλι (77′ Μπόρχα Βαλέρο), Καγιεχόν (46′ Μποναβεντούρα), Ριμπερί (68′ Κουτρόνε), Βλάχοβιτς (76′ Κουαμέ).

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Σάββατο 28/11

Σασουόλο – Ίντερ 0-3 (4΄Σάντσες, 14′ Κίρικες, 60′ Γκαλιαρντίνι)
Μπενεβέντο – Γιουβέντους 1-1 (45’+1′ Λετίτσια / 21′ Μοράτα)
Αταλάντα – Βερόνα 0-2 (62′ πέν. Βελόσο, 83′ Τζακάνι)

Κυριακή 29/11

Λάτσιο – Ουντινέζε 1-3 (74′ πεν. Ιμόμπιλε – 18′ Αρσλάν, 45+3′ Πουσέτο, 71′ Φορεστιέρι)
Μπολόνια – Κροτόνε 1-0 (45’+2′ Σοριάνο)
Μίλαν – Φιορεντίνα (2-0 (17′ Ρομανιόλι, 28′ πέν. Κεσί)
Κάλιαρι – Σπέτσια 19:00
Νάπολι – Ρόμα 21:45