ΙΤΑΛΙΑ

Μίλαν – Λάτσιο 2-0: Κορυφή οι «ροσονέρι» με σφραγίδα Ζλάταν (VIDS)

Ο μεγάλος Σουηδός χρειάστηκε μόλις λίγα λεπτά για να βάλει την υπογραφή του κόντρα στους «αετούς»

Μόλις επτά λεπτά χρειάστηκε ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς για να επιστρέψει στα γκολ μετά από τέσσερις μήνες, να ρίξει στο καναβάτσο τη Λάτσιο και να στείλει τη Μίλαν με συνοπτικές διαδικασίες στην κορυφή της Serie A (2-0).

Η Μίλαν είχε πάρει κεφάλι στο σκορ από την ενέργεια του Λεάο στο τέλος του πρώτου μέρους (45΄). Μάλιστα, λίγο αργότερα, οι «ροσονέρι» έχασαν και πέναλτι με τον Φρανκ Κεσί (45+6΄), ο οποίος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πέπε Ρέινα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι πίεσαν για την ισοφάριση, με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν αρκετούς χώρους για τους Μιλανέζους. Οι αντεπιθέσεις αυξάνονταν όσο περνούσαν τα λεπτά και στο 60΄ ο Στέφανο Πιόλι έκανε την κίνηση-ματ.

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς πέρασε το ματς και μετά από επτά λεπτά, απέδειξε γιατί παρακολουθούσε νωρίτερα το ματς όρθιος, σαν θηρίο στο κλουβί.

Σε μια κόντρα επίθεση, ο Τονάλι σημάδεψε τον Ρέμπιτς, εκείνος μπήκε στην περιοχή της Λάτσιο και ο Σέρβος σέρβιρε έτοιμο γκολ στον μεγάλο Σουηδό (67΄). Επιστροφή στα γκολ με τον καλύτερο τρόπο για τον Ζλάταν, ο οποίος έβαλε τη σφραγίδα του στη μεγάλη αναμέτρηση της τρίτης αγωνιστικής του Καμπιονάτο  και έστειλε τη Μίλαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Άρης – Καρυπίδης σε παίκτες: «Σε λίγες μέρες το -6 δεν θα υπάρχει» – Η αποστολή για ΟΦΗ