ΙΤΑΛΙΑ

Νάπολι – Γιουβέντους 4-2 πέν.: Coppa… partenopei (vid)

Δείτε σε video τα highlights

Το 6ο Coppa Italia της ιστορίας της πανηγύρισε η Νάπολι, η οποία επικράτησε 4-2 στα πέναλτι της Γιουβέντους.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 5′ με τον Ρονάλντο.

Η Νάπoλι, πάντως, άγγιξε το γκολ στο 23ο λεπτό, όταν ο Ινσίνιε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με εκτέλεση φάουλ.

Στο 41ο λεπτό ο Ινσίνιε έχασε νέα κλασική ευκαιρία (έδιωξε στη γραμμή ο Κόστα) και στη συνέχεια ο Ντέμε νικήθηκε από τον αειθαλή Μπουφόν.

Η Νάπολι ήταν καλύτερη γενικώς στην κανονική διάρκεια και στις καθυστερήσεις άγγιξε τη νίκη.

Από κόρνερ του Πολιτάνο, ο Μπουφόν απέκρουσε την κεφαλιά του Μαξίμοβιτς, και στη συνέχεια ο Ελμάς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

Πάντως, ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου δεν επιβεβαιώθηκε, αφού η ομάδα με τις πολλές χαμένες ευκαιρίες πήρε εν τέλει το τρόπαιο.

Στη διαδικασία των πέναλτι αστόχησαν οι Ντιμπάλα και Ντανίλο, με αποτέλεσμα η Νάπολι να επικρατήσει 4-2 και να κατακτήσει το Κύπελλο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νάπολι – Γιουβέντους 4-2 πέν.: Coppa… partenopei (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.