ΙΤΑΛΙΑ

Νάπολι: «Κανονιά» κορυφής στο 90+4′ μέσα στη Λάτσιο!

Με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Νάπολι έφυγε με μεγάλο διπλό από την έδρα της Λάτσιο, χάρη στο οποίο έπιασε τη Μίλαν στην κορυφή.

Η Νάπολι δεν…μιμήθηκε τις Μίλαν και Ίντερ που υπέπεσαν σε γκέλες την Παρασκευή (25/2) και έστω και αγχωτικά πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λάτσιο (με σκορ 2-1) στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Serie A. Λυτρωτής για τους Ναπολιτάνους ο Φαμπιάν Ρουίθ που «χτύπησε» στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Με τη νίκη αυτή (ήταν η 17η στο πρωτάθλημα) η Νάπολι έφτασε τους 57 βαθμούς και πλέον πάτησε μαζί με τη Μίλαν στην κορυφή. Από εκεί και πέρα η Ίντερ είναι 3η με 55, ενώ η φορμαρισμένη Γιουβέντους έφτασε τους 50 μετά το 3-2 στο Έμπολι.

Από εκεί και περα η Ρόμα έφυγε με επικό 1-0 από τη Σπέτσια σκοράροντας στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Οσον αφορά το ματς της Ρώμης, η Νάπολι άνοιξε το σκορ στο 61′ με σουτ -κεραυνό του Ινσίνιε κι ενώ φαινόταν ότι αυτό το τέρμα θα ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους ήρθε ισοφάριση-ψυχρολουσία στο 88′ από τον Πέδρο.

Ολα έδειχναν ότι το 1-1 θα ήταν και το τελικό αποτέλεσμα ο Φαμπιάν Ρουίθ είχε διαφορετική άποψη! Συγκεκριμένα στο 90+4′ ο Ινσίνιε  πάσαρε σωστά στον Ρουίθ και εκείνος με εξαιρετικό  φαλτσαριστό πλασέ (έξω από την περιοχή) νίκησε τον Στρακόσα για το τελικό 1-2!

Έμπολι-Γιουβέντους 2-3
(Ζουρκόφσκι 39′, Λα Μάντια 76′- Κεν 32′, Βλάχοβιτς 45+2′, 66′)
Σασουόλο-Φιορεντίνα 2-1
(Τραορέ 19′, Ντεφρέλ 94′-Καμπράλ 88′)

Κυριακή 27/2

Τορίνο-Κάλιαρι 1-2
(54΄Μπελότι – 21′ Μπελανόβα, 62′ Ντεϊόλα)

Νάπολι-Μίλαν (21:45)

Η βαθμολογία στην Ιταλία (σε 27 αγωνιστικές)

Με γκολ στο 90+4' η Νάπολι έφυγε με μεγάλο διπλό από την έδρα της Λάτσιο (1-2), χάρη στο οποίο έπιασε τη Μίλαν στην κορυφή.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νάπολι: «Κανονιά» κορυφής στο 90+4′ μέσα στη Λάτσιο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.