ΙΤΑΛΙΑ

Νάπολι – Μίλαν 1-3: Ζλάταν εσύ σούπερ σταρ!

Η Μίλαν σε μία εξαιρετική σεζόν στο πρωτάθλημα, κέρδισε και τη Νάπολι και έμεινε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, με τον Ιμπραίμοβιτς να κάνει για ένα ακόμα παιχνίδι...όργια

Ο Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι της Μίλαν ο απόλυτος πρωταγωνιστής σκοράροντας δύο τέρματα κόντρα στη Νάπολι.

Η Μίλαν σε μία εξαιρετική σεζόν στο πρωτάθλημα, κέρδισε και τη Νάπολι και έμεινε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα. Με τον Ιμπραίμοβιτς να κάνει για ένα ακόμα παιχνίδι…όργια, σημειώνοντας δύο τέρματα, η Μίλαν πέρασε και από την έδρα της Νάπολι.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ: Λίβερπουλ – Λέστερ 3-0: Δεν καταλαβαίνει από απουσίες (vid)

Το σκορ για την Μίλαν άνοιξε ο συνήθης ύποπτος, Ιμπαίμοβιτς, με άψογη κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Ερνάντεζ, κάνοντας το 0-1 στο 20ο λεπτό. Η Νάπολι πίεσε, έχασε ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ντι Λορέτζο στο 27ο λεπτό.

Η Μίλαν, έχοντας σε ένα ακόμα παιχνίδι σε εξαιρετική κατάσταση τον Ζλάταν, βρήκε το γκολ στην αντεπίθεση. Ειδικότερα, στο 54 ο Ρέμπιτς δέχτηκε την κάθετη μπαλιά και έβγαλε σέντρα ακριβείας στον Ιμπραίμοιτς για να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση.

Η Νάπολι πίεσε και εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, μειώνοντας σε 1-2 με σουτ του Μέρτενς.

Το κερασάκι στην τούρτα για την επικράτηση της Μίλαν έβαλε ο Χάουγκε, στις καθυστερήσεις του αγώνα, σημειώνοντας με ατομική ενέργεια το τελικό 1-3.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Νάπολι: Μέρετ, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρουί, Ρουίζ (90′ Ελμάς), Μπακαγιόκο, Λοζάνο (56′ Ζιελίνσκι), Πολιτάνο (68′ Πατάνια), Ινσίνιε, Μέρτενς.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Ερνάντεζ, Ρομανιόλι, Κιάερ, Καλάμπρια, Κεσιέ, Μπενάκερ, Τσαλχάνογλου(87′ Κρούνιτς), Ρέμπιτς (73′ Χάουγκε), Σαλαμάκερς (73′ Καστιγιέχο), Ιμπραίμοβιτς (79′ Κολόμπο).