ΙΤΑΛΙΑ

Νάπολι – ΣΠΑΛ 3-1: Ασταμάτητη! (vid)

Έβδομη νίκη σε οκτώ ματς για τους «παρτενοπέι»

Την έβδομη νίκη της σε οκτώ ματς και πέμπτη διαδοχική πανηγύρισε την Κυριακή (28/6) η Νάπολι.

Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 3-1 της ΣΠΑΛ στο «Σαν Πάολο» και έπιασαν τη Ρόμα στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A.

Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Ντρις Μέρτενς άνοιξε το σκορ για τη Nάπολι, η οποία πλησίασε και σε δεύτερο γκολ στο 24’ με τον Φαμπιάν Ρουίς.

Ο Λορέντσο Ινσίνιε βρήκε δοκάρι στο 29’ με δυνατό σουτ και ένα λεπτό αργότερα η ΣΠΑΛ ισοφάρισε με τον Πετάνια.

Τελικά, η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 36’ ο Χοσέ Καγιεχόν χρίστηκε σκόρερ με χαμηλό σουτ.

Το β’ ημίχρονο κύλησε πιο… αθόρυβα, με τον Ίρβινγκ Λοσάνο να έχει μια καλή στιγμή στο 68’, προτού ο Αμίν Γιουνές γράψει το τελικό αποτέλεσμα στην πρώτη επαφή του με την μπάλα (78ο λεπτό).

Τελευταία καλή στιγμή στο ματς με τον ίδιο παίκτη, όταν το σουτ που επιχείρησε στο 86’ πέρασε μόλις άουτ.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή 26/6

Γιουβέντους – Λέτσε 4-0 (53’ Ντιμπάλα, 62’ πέν. Ρονάλντο, 83’ Ιγκουαΐν, 85’ Ντε Λιχτ)

Σάββατο 27/6

Μπρέσια – Τζένοα 2-2 (10′ Ντοναρούμα, 13′ Σεμπρίνι – 38′ πέν. Φάλκε, 69′ Πιναμόντι)

Κάλιαρι – Τορίνο 4-2 (12′ Ναντές, 17′ Σιμεόνε, 46′ Ναϊνγκολάν, 69′ πέν. Πέδρο – 60′ Γκλέισον, 65′ Μπελότι)

Λάτσιο – Φιορεντίνα 2-1 (67′ Ιμόμπιλε, 82′ Λουίς Αλμπέρτο – 25′ Ριμπερί)

Κυριακή 28/6

Μίλαν – Ρόμα 2-0 (76′ Ρέμπιτς, 89′ πέν. Τσαλχάνογλου)

Ουντινέζε – Αταλάντα 2-3 (31′, 87′ Λαζάνια – 8′ Σαπάτα, 71′, 79′ Μουριέλ)

Σασουόλο – Βερόνα 3-3 (53′, 77′ Μπογκά, 90+7′ Ροζέριο – 51′ Λάζοβιτς, 57′ Στεπίνσκι, 68′ Πεσίνα)

Σαμπντόρια – Μπολόνια 1-2 (88′ Μπονατσόλι – 72′ πέν. Μπάροου, 74′ Ορσολίνι)

Νάπολι – ΣΠΑΛ 3-1 (4′ Μέρτενς, 36′ Καγιεχόν, 78′ Γιουνές – 29′ Πετάνια)

Πάρμα – Ίντερ (22:45)