ΙΤΑΛΙΑ

Νίκη με ανατροπή για τη Μπολόνια

Πολύ σημαντική νίκη για την Μπολόνια που αναρριχήθηκε στην 13η θέση της Serie A

Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της Μπολόνια, που επικράτησε με 2-1 της Ουντινέζε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι είχε εξ αρχής ενδιαφέρον και μόλις 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Σβάνμπεργκ, με τον διαιτητή Μανγκανιέλο να βλέπει και το ριπλέι με τη βοήθεια του VAR και να μην το καταλογίζει.

Σχεδόν ένα τέταρτο αργότερα ο Πουσέτο πρόλαβε τον Σκορούπσκι και άνοιξε το σκορ με την απάντηση να μην να έρθει, με τον Σανταντέρ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια στο 42’ χάρη σε ένα ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή.

Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες και μάλιστα η αλλαγή του Ορσονέλι στο 79ο λεπτό αποδείχθηκε «χρυσή» για την ομάδα του Ιντζάγκι, καθώς 3 λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Μπολόνια(Ιντζάγκι): Σκορούπσκι, Καλαμπρέσι, Ντανίλο, Ντε Μάιο, Ματιέλο, Νάγκι, Κρέιτσι (62’ Nτικς)  , Τζεμαϊλί, Ντέικς, Φαλτσινέλι(75’ Oκβόνκβο), Σανταντέρ( 79’ Ορσονέλι)

Ουντινέζε(Βελάσκεζ):  Σκούφετ, Στρίγκερ Λάρσεν, Νούιτινκ, Τρόοστ, Σάμιρ  Φοφανά, Μπεχράμι( 84’ Ματσίς), Μαντραγκόρα, Πουσέτο( 57’ Ντ΄Αλεσάντρο) , Λαζάνια(64’ Τεοντόρτσικ), Ντε Πάουλ

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο 29/9

Ρόμα-Λάτσιο 3-1 (45’ Πελεγκρίνι, 70’ Κολάροφ, 86’ Φάτσιο – 67’ Ιμόμπιλε)

Γιουβέντους-Νάπολι 3-1 (26′, 49′ Μάντζουκιτς, 76′ Μπονούτσι / 10′ Μέρτενς)

Ίντερ-Κάλιαρι 2-0 (12′ Λαουτάρο Μαρτίνες, 89′ Πολιτάνο)

Κυριακή 30/9

Μπολόνια-Ουντινέζε 2-1( 42’ Σανταντέρ, 82’ Ορσολίνι/ 32’ Πουσέτο)

Διαψεύδει τις κατηγορίες βιασμού ο Κριστιάνο

Αντσελότι σε οπαδούς Γιουβέντους: «Θα ξαναδώ τον τελικό του 2003»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκη με ανατροπή για τη Μπολόνια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.