ΙΤΑΛΙΑ

Νίκη τίτλου με Κεντίρα η Γιουβέντους! (vid)

Με τον Σάμι Κεντίρα να καταγράφει ένα γκολ και μια ασίστ στο τελευταίο τέταρτο, η Γιουβέντους επικράτησε 3-1 της Μίλαν στο ντέρμπι του Τορίνου, χωρίς να είναι καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα. Με αυτό το αποτέλεσμα οι “μπιανκονέρι” ανέβηκαν στο +4 από τη δεύτερη Νάπολι και δεδομένου ότι το μεταξύ τους ματς θα διεξαχθεί στο Τορίνο, η...

Με τον Σάμι Κεντίρα να καταγράφει ένα γκολ και μια ασίστ στο τελευταίο τέταρτο, η Γιουβέντους επικράτησε 3-1 της Μίλαν στο ντέρμπι του Τορίνου, χωρίς να είναι καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι “μπιανκονέρι” ανέβηκαν στο +4 από τη δεύτερη Νάπολι και δεδομένου ότι το μεταξύ τους ματς θα διεξαχθεί στο Τορίνο, η πλάστιγγα έχει γείρει για τα καλά.

Σε διάταξη 3-5-2 παρέταξε τη Γιουβέντους ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, ο οποίος στερήθηκε των υπηρεσιών του Άλεξ Σάντρο, ενώ στον αντίποδα, ο Τζενάρο Γκατούζο (έπαιξε στο τελευταίο «διπλό» της Μίλαν τη σεζόν 2010-11) προτίμησε σύστημα 4-3-3.

Το ματς άρχισε με το κοινό να αποδοκιμάζει έντονα τον Λεονάρντο Μπονούτσι κάθε φορά που γινόταν αποδέκτης της μπάλας και τον Πάουλο Ντιμπάλα να ανοίγει το σκορ με υπέροχη προσπάθεια μόλις στο 8ο λεπτό.

Μάλιστα, ο Αργεντινός επιθετικός της Γιουβέντους είναι ο παίκτης με τα περισσότερα γκολ εκτός περιοχής στην εφετινή Serie A (7 τον αριθμό)

Η Μίλαν, πάντως, συνήλθε από το κακό ξεκίνημα, έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 16’ με την κεφαλιά του Αντρέ Σίλβα και ισοφάρισε στο 28’ με εκείνη του Μπονούτσι, έπειτα από κόρνερ του Χακάν Τσαλχάνογλου.

Ο Ιταλός όχι μόνο πανηγύρισε το γκολ κατά της πρώην ομάδας του, αλλά χάλασε και το σερί απαραβίαστης εστίας στα 959 λεπτά (ρεκόρ παραμένουν τα 974 λεπτά των “μπιανκονέρι” από το διάστημα Ιανουάριος-Μάρτιος 2016).

Η Γιουβέντους ζήτησε πέναλτι στο 43ο λεπτό επικαλούμενη χέρι του Μπονούτσι, όμως ο διαιτητής Ματσολένι απευθύνθηκε στο VAR και απεφάνθη ότι δεν υπάρχει παράβαση.

Με τη σέντρα του β’ ημιχρόνου, ο Αλέγκρι έριξε στη μάχη τον Ντόουγκλας Κόστα για να τονώσει τη μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας του, όμως η Μίλαν ήταν εκείνη που άγγιξε το γκολ (δοκάρι σε τρομερό σουτ του Τσαλχάνογλου στο 55′).

Η αλλαγή της διάταξης των γηπεδούχων δεν διαφοροποίησε την εικόνα, καθώς οι παίκτες του Γκατούζο πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 70′ έχασαν νέα καλή ευκαιρία με σουτ του Τζιάκομο Μποναβεντούρα.

Τελικά, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Σάμι Κεντίρα σέντραρε από αριστερά και o Χουάν Κουαδράδο, ο οποίος είχε να αγωνιστεί από τις 23 Δεκεμβρίου, νίκησε τον Ντοναρούμα με καρφωτή κεφαλιά στο 79′.

To κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 87ο λεπτό, έπειτα από συνεργασία του Ντόουγκλας Κόστα με τον Ντιμπάλα, ασίστ στον Κεντίρα και σουτ που είδε όρθιος ο Tζιανλουίτζι Ντοναρούμα.

O Γερμανός έφτασε τα 7 γκολ στην εφετινή Serie A (ισοφάρισε το ατομικό ρεκόρ του από τη σεζόν 2008-09), ενώ η Γιουβέντους ανάλογο αριθμό νικών επί της Μίλαν στο “Αλιάντς”, κοινώς δεν έχει χάσει ούτε βαθμό!

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπενατιά, Κιελίνι, Λίχτσταϊνερ (46’ Ντόουγκλας Κόστα), Κεντίρα, Πιάνιτς (75′ Μπεντανκούρ), Ματουιντί (61′ Κουαδράδο), Ασαμόα, Ιγκουαΐν, Ντιμπάλα.

ΜΙΛΑΝ (Τζενάρο Γκατούζο): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Κεσιέ, Μπίγλια (76′ Μοντολίβο), Μποναβεντούρα, Σούσο, Τσαλχάνογλου (80′ Κουτρόνε), Σίλβα (65′ Kάλινιτς).

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Σάββατο (31/3)

Μπολόνια – Ρόμα  1-0 (18΄Πούλγκαρ -76΄Τζέκο)

Λάτσιο – Μπενεβέντο 6-2 (19’, 68’ Ιμόμπιλε, 60’ Καϊσέδο, 66’ Ντε Φράι, 83’ Λούκας, 90+1’ Λουίς Αλμπέρτο  – 23’ Κατάλντι, 51’ Γκιγέρμε,

Φιορεντίνα – Κροτόνε 2-0 (3’ Σιμεόνε, 62’ Κιέζα)

Ιντερ – Βερόνα 3-0 (1, 49’ Ικάρντι, 13’ Πέρισιτς)

Τζένοα – ΣΠΑΛ 1-1 (30’ πέν. Λαπαντούλα – 60’ Λατσάρι)

Κάλιαρι – Τορίνο 0-4 (61’ Ιάγκο, 65’ Λιάγιτς, 79’ Ανσάλντι, 87’ Όμπι)

Αταλάντα – Ουντινέζε 2-0 (68’ Πετάνια, 74’ Μασιέλο)

Σασουόλο – Νάπολι 1-1 (22′ Πολιτάνο – 80′ αυτ. Ροζέριο)

Κίεβο – Σαμπντόρια 2-1 (62′ Κάστρο, 79′ Χετεμάι – 26′ Κουαλιαρέλα)

Γιουβέντους – Μίλαν 3-1 (8′ Ντιμπάλα, 79′ Κουαδράδο, 87′ Κεντίρα – 28′ Μπονούτσι)

*** Θέσεις 18-20: Υποβιβασμός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκη τίτλου με Κεντίρα η Γιουβέντους! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.