ΙΤΑΛΙΑ

Εντυπωσιακή Φιορεντίνα, νέα νίκη για την Πάρμα (vds)

Δεύτερο σερί τρίποντο, 2-0 την Κάλιαρι στο «Ένιο Ταρντίνι»

Η Φιορεντίνα έπειτα από αρκετά χρόνια δείχνει ικανή να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο ιταλικό πρωτάθλημα, με τους «βιόλα» να νικούν 3-0 την ΣΠΑΛ και με την 3η νίκη τους σε πέντε παιχνίδια να πιάνουν τη Σασουόλο στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Κροάτης, Μάρκο Πιάτσα (18’) και ο Σέρβος Νίκολα Μιλένκοβιτς (28’) έδωσαν αρκετά νωρίς προβάδισμα νίκης στη Φιορεντίνα, 2-0, με τον Φεντερίκο Κιέζα να διαμορφώνει το τελικό 3-0 από το 56’ και 10 λεπτά μετά να δίνει τη θέση του στον Κέβιν Μιραλάς.

Η Φιορεντίνα έχει εννέα βαθμούς σε τρία ματς στο «Αρτέμιο Φράνκι», η νεοφώτιστη ΣΠΑΛ γνώρισε τη δεύτερη ήττα της.

Από νίκη σε νίκη η Πάρμα

Η Πάρμα επέστρεψε δυναμικά στη Serie A. Μια εβδομάδα πριν, νίκησε την Ίντερ στο Μιλάνο (1-0), τώρα πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της, επικρατώντας εντός έδρας της Κάλιαρι με 2-0 και σκαρφάλωσε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ρομπέρτο Ινγκλέζε εκμεταλλευόμενος την αδράνεια του τερματοφύλακα της Κάλιαρι, Αλέσιο Κράνιο, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 20’, ενώ ο 31χρονος Ζεβίνιο, με δεξί βολέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 από το 47ο λεπτό.

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/9)

Σασουόλο – Έμπολι 3-1 (13’ Μπόατενγκ, 57’ Φεράρι, 85’ Ντι Φραντσέσκο – 1’ Καπούτο)

Σάββατο (22/9)

Πάρμα – Κάλιαρι 2-0 (20’ Ινγκλέζε, 47’ Ζερβίνιο)

Φιορεντίνα – ΣΠΑΛ 3-0 (18’ Πιάτσα, 28’ Μιλένκοβιτς, 56’ Κιέζα)

Πιθανή αποχώρηση Χάμσικ τον Ιανουάριο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εντυπωσιακή Φιορεντίνα, νέα νίκη για την Πάρμα (vds)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.