ΙΤΑΛΙΑ

Ο Μανωλάς έσωσε τη Ρόμα (vid)

Με γκολ του Έλληνα αμυντικού στο 82’ οι «τζιαλορόσι» απέσπασαν τον βαθμό από την Αταλάντα (3-3)

Σε ένα ιδιαίτερα χορταστικό ματς που έριξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στη Serie A, η Ρόμα και η Αταλάντα μοιράστηκαν τον βαθμό με σκορ 3-3.

Μάλιστα, το γκολ που έσωσε την παρτίδα για τους «τζιαλορόσι» σημειώθηκε με κοντινό πλασέ του Μανωλά στο 82ο λεπτό.

Ο Χαβιέρ Παστόρε είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν ανατρέψει τα δεδομένα με τους Τιμοτί Καστάν (19’) και Εμιλιάνο Ριγκόνι (22’, 38’).

Η Ρόμα έχασε κλασική ευκαιρία για την απόλυτη ανατροπή στο 85’, όταν ο Πιερλουίτζι Γκολίνι αναδείχθηκε νικητής στο τετ-α-τετ με τον Πάτρικ Σικ.

ΡΟΜΑ: Όλσεν, Φλορέντσι (73’ Σικ), Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροφ, Κριστάντε (46’ Ενζονζί), Ντε Ρόσι, Πελεγκρίνι (46’ Κλάιφερτ), Ουντέρ, Τζέκο, Παστόρε.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Μαντσίνι (64’ Τολόι), Τζιμσίτι, Παλομίνο, Καστάν, Βαλτζάνια (54’ Ντε Ρουν), Πεσίνα (50’ Χάτεμπουρ), Αντνάν, Πάσαλιτς, Ριγκόνι, Σαπάτα.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο 25 Αυγούστου

Γιουβέντους – Λάτσιο 2-0 (30′ Πιάνιτς, 75′ Μάντζουκιτς)

Νάπολι – Μίλαν 3-2 (53’ & 67’ Ζιελίνσκι, 80’ Μέρτενς – 15’ Μποναβεντούρα, 49’ Καλάμπρια)

Κυριακή 26 Αυγούστου

ΣΠΑΛ – Πάρμα 1-0 (49′ Αντενούτσι)

Κάλιαρι – Σασουόλο 2-2 (10′ & 73′ Παβολέτι – 53′ Μπεράρντι, 90’+9’ πεν. Μπόατενγκ)

Φιορεντίνα – Κιέβο 6-1 (8′ Μιλένκοβιτς, 42′ Γκέρσον, 49′ & 90′ Μπενάσι, 71′ Κιέζα, 90’+3′ Σιμεόνε – 76′ Τόμοβιτς)

Φροζινόνε – Μπολόνια 0-0

Τζένοα – Έμπολι 2-1 (6′ Πιάτεκ, 18′ Κουαμέ – 90’+4’ Μραζ)

Ίντερ – Τορίνο 2-2 (6′ Πέρισιτς, 32′ ντε Βριτζ – 55′ Μπελότι, 68′ Μειτέ)

Ουντινέζε – Σαμπντόρια 1-0 (9′ Ντε Πολ)

Δευτέρα 27 Αυγούστου

Ρόμα – Αταλάντα 3-3 (2′ Παστόρε, 60′ Φλορέντζι, 82′ Μανωλάς – 19′ Καστάν, 22′, 38′ Ριγκόνι)